Home / Hastalıklar / Varis Nedir? Neden Oluşur?
Varis Nedir
Varis Nedir

Varis Nedir? Neden Oluşur?

Varis daha çok bacaklardaki toplar damarlarda görülen bir hastalıktır. Normalde toplardamarlarda kanın geriye dönmesini engelleyen kapakçıklar bulunur. Bu rahatsızlıkta çeşitli nedenlerden dolayı kapakçıkların elastikiyeti bozulur. Bu sebeple kan dolaşımının düzeni bozulur ve damarlar şişer. Damarlarda toplanan kan sebebiyle mavi-siyah bir renk oluşur ve ciltten kolayca görülebilir.

Varis oluşumunun nedeni genelde uzun süre ayakta durmak ya da hareketsiz kalmaktır. Normalde toplar damarlarımızda bulunan kapakçıklar çizgili kaslarımızın kasılması sayesinde kanı vücudun yukarısına taşırlar. Ancak bu yer çekimine karşı yapılan bir iş olduğu için kasları sık sık kullanmak gerekmektedir. Uzun süre ayakta kalınan mesleklerde yer çekimi kuvveti ağır basar ve kan vücudun üst kısımlarına gönderilemez. Bu yüzden halk arasında bu hastalık öğretmen hastalığı olarak da bilinir.

 

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis belirtileri hastalığın tipine göre değişiklik gösterir. Hastalık hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 tipte görülür. Hafif tipinde 1-3mm büyüklüğünde mor renkli kılcal damarlar ciltten görünür ve estetik sorun dışında bir belirti göstermez. Ardından varis ilerledikçe ağrılar ve şişmeler başlar ve hastalar ayakkabı giymekte bile zorlanabilirler. Bacaklarda kaşıntı, damarlarda şişme, özellikle ayakta uzun süre kalındığında hissedilen ağrı, geceleri bacaklara kramp girmesi ve cildin sertleşmesi belirtiler arasında sayılabilir.

Varis Tedavisi Nedir?

İleri evrelere ulaşmamışsa önleyici yöntemler uygulanabilir. Sıcaktan uzak durmak ve soğuk suyla masaj yapmak rahatlatıcı olacaktır. Uzun süre boyunca sabit durmamak gerekmektedir. Düzenli yürüyüş yapmak, ya da otururken yapılabilecek basit egzersizler yapmak damarları rahatlatacaktır. Oturarak çalışmayı gerektiren bir işiniz varsa, yarım saatte bir bacakları açmak için kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Sigaranın bırakılması ve sağlıklı bir kilo aralığında olunması da oldukça faydalı olacaktır. Bunun dışında varis çorapları da kullanılabilir.

Eğer varis ilerlerse bir kalp-damar cerrahına görünmekte fayda vardır. Hastalığın daha da ilerleyerek ciddi problemler yol açmasına engel olunmalıdır. Günümüzde lazer tedavisi bu hastalık için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde vücutta pıhtı atması, damarların aşırı şişmesi ve kronik venöz yetmezlik hastalığı gibi ciddi tablolar oluşabilir.

Bir önceki yazımız olan Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıldır? başlıklı makalemizde tırnak batması başlangıcı, tırnak batması doğal tedavi ve tırnak batması nasıl çıkarılır hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir