Home / Genel Bilgi / Uzun Yolculuk Hastalığı Jet Lag
Jet lag
Jet lag

Uzun Yolculuk Hastalığı Jet Lag

Jet lag, 4 saatten fazla saat farkı olan bir yere, uçakla çok daha kısa sürede gittiğimizde başımıza gelebilecek durumdur. Bunun temel sebebi, çok hızlı hareket ettiğimiz için vücudumuzdaki zaman kavramının allak bullak olması ve bu yeni zaman dilimine adapte olabilmek için belli bir süre gerekmesidir.

Normalde vücudumuzda bir salgı bezi olan epifiz bezi, uyku düzenimize ve güneş ışığımıza göre hormonlar salgılayarak bizim biyolojik ritmimizi oluşturur. Bulunduğumuz yerle çok fazla saat farkı olan başka bir yere çok kısa bir sürede gittiğimizde, vücudumuz bu duruma hemen adapte olamaz ve çeşitli belirtiler verir. Çünkü epifiz bezine göre o sırada uyuyor olmamız gerekirken biz gündüz olan bir yere gelmişizdir ya da bu durumun tam tersi uyanmış olmamız gereken zamanda biz gece olan bir yere iniş yapmışızdır ve maalesef, uykusuzluk ya da aşırı uyku hali, gündüz yorgunluğu, konsantrasyon bozukluğu, mide bulantısı, kas ağrısı, genel bir keyifsizlik gibi semptomlar bizleri beklemektedir.

Jet lag

Jet Lag Ne Zaman Geçer, Tedavisi Nedir?

Kişiden kişiye, vücut direncine ve kişinin biyolojik düzenine göre değişiklik gösterir. Bu yüzden net bir atlatma süresi yoktur. Jet lagı daha çabuk atlatabilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden biri, eğer gidilen yerde 2 günden daha az kalınmayacaksa oranın saat düzenine göre davranmak, gün ışığına çıkmaktır. Jet lagdan daha az etkilenmek içinse seyahatten önce gidilecek yerin saat düzenine göre uykuyu, çalışma saatlerini kısacası günlük rutini ayarlamak gerekiyor. Bütün bunlara rağmen eğer jet lag sizi çok rahatsız ederse ve adaptasyonda sorunlar yaşarsanız, bir doktora görünmeniz bu geçici durumu daha çabuk atlatmanızı sağlayabilir.

Doktorun size reçete edebileceği uyku hapları ya da melatonin tedavisi size oldukça yardımcı olacaktır. Yine de bu ilaçları doktor kontrolü dışında kullanmak oldukça sakıncalıdır. Jet lag geçici bir durumdur ve seyahatiniz için stratejik planlar, uçuş sırasında veya indiğinizde küçük şekerlemeler yaparak ya da çok önemli bir toplantınız ya da işiniz yoksa kendinize bu durumu atlatmak için 1 gün ayırarak ilaca gerek olmadan atlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akılcı İlaç Kullanımı başlıklı makalemizde Akılcı İlaç Kullanımı, akılcı ilaç kullanımı broşür ve akılcı ilaç kullanımı nasıl olmalıdır. hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

“MS” tedavisi 3 başlık altında toplanıyor

Kadınlarda erkeklerden iki ila üç kat daha yaygın olan, 20 – 50 yaş arasında görülen MS, dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 35 bin kişiyi etkiliyor.  Multipl skleroz yani MS’in nedeni tam olarak bilinmiyor, bağışıklık sisteminde bir bozukluk sonucunda beyin ve omurilikte çok sayıda plak oluşumu ile ortaya çıkıyor. Hafif semptomlar arasında karıncalanma ve uyuşma [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir