Home / Bitkisel Kürler / Üzümün Faydaları Nelerdir?
food fruit grapes green 1085770.jpgd  - Üzümün Faydaları Nelerdir?

Üzümün Faydaları Nelerdir?

Üzümün Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenme ile daha müreffeh bir hayat yaşamak isteyen bireyler, meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme içerisine girmek için daha ne bekliyorsunuz. Bu yazımızda sizler için üzümün faydaları nelerdir sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız. Öncelikle üzüm içerdiği antioksidan maddeler nedeniyle kişiyi dirençli tutar. Bu antioksidan maddeler diğer besinlerden aldığımız zararlı serbest bileşenlerin vücudumuzda dağılımını engeller ve onlarla tepkimeye girerek zararlı etkilerinden korunmamızı sağlar. Üzüm, A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini içermesi bakımından da önemlidir. Günlük vitamin ihtiyacınızı üzüm yiyerek giderebilirsiniz.

Üzümün faydaları ve iyi geldiği rahatsızlıklar;

  1. Üzüm, demir ve magnezyum bakımından zengin bir besin olduğu için özellikle kemikler üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Günde yenilen bir avuç üzüm, kemik erimesi veya incelmesi gibi sorunları önlemede yardımcı olur.
  2. Kalp damarları tıkanması çoğu zaman yüksek kan pıhtılaşmasından ileri gelir. Üzüm içerdiği antioksidan maddeler sayesinde kanın yüksek oranda pıhtılaşmasını önler ve kalp damar hastalıklarına iyi gelir.
  3. Kolesterole iyi gelen yiyecekler ve besinler arasında en üst sıraya yazılmalıdır. Günde düzenli olarak yenen kuru üzüm veya yaş üzüm, kolesterol seviyesini ideal oranda tutmaya yardımcı olur.
  4. Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında üzüm sayılabilir. Bağırsak hareketlerini düzene sokar ve tuvalet ihtiyacınızı daha da rahatlatır.
  5. Dişlerinizi fırçalamıyorsanız bile içerdiği Mg ve Demir moleküllerinden dolayı diş beyazlamasına yardımcı olur. Ağızda yuvalanan zararlı atıkları antioksidan ile nötr hale çevirir.
  6. Kışları sürekli hasta oluyorum şikayeti olanlar için bağışıklık sisteminin onarılması ve güçlenmesinde üzümün büyük etkisi bulunmaktadır. Diğer meyvelere kıyasla bu konuda daha başarılıdır.

 

İşte üzümün saymak ile bitmeyen faydaları bu yönde, günde bir avuç da olsa yaş ve kuru üzümden geride kalmayın.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Yüksek Tansiyon başlıklı makalemizde Gebelikte Yüksek Tansiyon, gebelikte yüksek tansiyon bebeğe zarar verirmi ve gebelikte yüksek tansiyon belirtisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Yonetici

Check Also

Terapist Paul Emery hayatınızı değiştirmeye geliyor!

"Dünyanın En İyi Spiritüel Terapisti" ödüllü kuantum duygusal ve fiziksel terapisi yaratıcısı Paul Emery, Richmond davetlisi olarak Türkiye'de! document.createElement('article'); article { display: block; } Kuantum Duygusal ve Fiziksel Terapisinin yaratıcısı, “Dünyanın En İyi Spiritüel Terapisti” ödüllü İngiliz Paul Emery, Richmond Nua Wellness – Spa’nın davetlisi olarak Türkiye’de! Hollywood’dan birçok ünlüye ve Kraliyet Ailesi’nden isimlere terapi yapan [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
88c1add0 f50e 4fbb b074 1afc21f31662 - Gebelikte Yüksek Tansiyon
Gebelikte Yüksek Tansiyon

Gebelikte Yüksek Tansiyon Gebelikte yüksek tansiyon yani hipertansiyon, pek çok şekli olmasına rağmen en tehlikeli …

Kapat