Home / Hastalıklar / Tükenmişlik Sendromu Nedir?
Tükenmişlik Sendromu
Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissediyorsanız tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kişinin kendini devamlı olarak yorgun hissettiği ve motivasyonunun oldukça düşük olduğu bu rahatsızlık hayat kalitesini önemli ölçüde düşürür. Düşük motivasyon iş hayatındaki başarıyı ve işlevselliği negatif etkiler. Duygusal çöküşe ek olarak ilerleyen durumlarda cinsel isteksizlik, baş ağrısı ve uyku problemleri ile karşılaşılabilir. Zaman içinde birikim göstererek yavaş yavaş gelişen bu hastalık fark edildiği anda mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekmektedir.

Tükenmişlik sendromunun kendi başına bir hastalık olup olmadığı ile ilgili tartışmalar sürmektedir. Bazı uzmanlar bu rahatsızlığın diğer hastalıklardan bağımsız bir hastalık olduğunu düşünse de bazı uzmanlar da bu hastalığın depresyonun bir parçası olduğunu savunuyor. Ancak belirtiler tümüyle görüldüğünde ve kişi genel bir duygusal çöküntü halinde olduğunda bu hastalıktan söz etmek mümkündür. Hasta iş hayatında ve diğer insanlarla olan ilişkilerinde zorluklar yaşar. Uzun süreli duygusal bağlar kurmakta sıkıntılar çeker. Bazı uzmanlar bu hastalığı çöküntü nedenli depresyon olarak da tanımlamaktadır.

Tükenmişlik sendromu, uzun zaman boyunca kişinin çok ağır bir ruhsal yük kaldırması sonucu oluşabilir. Buna ek olarak bireyin fiziksel anlamda çok fazla yorulması rahatsızlık için kolaylaştırıcı faktördür. Sosyal ve iş çevresi tarafından dışlanmak, iş yerinde bireyin kendisinden çok fazla şey beklenmesi ve bu beklentileri karşılayamamak, zor ayrılıklar yaşamak rahatsızlığın oluşma nedenleri arasındadır.

Tükenmişlik Sendromu

Neler Yapılabilir?

Rahatsızlığın tedavisinde anahtar rolü psikoterapi oynar. Psikoterapi konusunda eğitim almış hekimler ya da terapistler tarafından tedavi yapılır. Bunun yanında bireyin kendi kendine alabileceği önlemler de vardır. Kendisinde stres oluşturan faktörlerden olabildiğince uzak durmak, eğer bu faktörlerden kaçınmak imkansızsa onlarla baş etmeyi öğrenmek oldukça faydalı olacaktır. Mükemmeliyetçi olmamak ve herkesi memnun etmek gerektiği düşüncesinden uzak kalmak kişinin yükünü hafifletecektir. Düzenli spor ve egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek ve yeterince uyumak kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Tükenmişlik sendromu iş yükünden kaynaklanıyorsa kişinin kendine vakit ayırması ve hoşuna giden şeyleri yapması oldukça rahatlatıcı olacaktır. Kişinin kendisine düzenli bir çalışma planı oluşturması ve iş yüküyle baş etmeyi öğrenmesi daha işlevsel olmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Omuz ve Dirsek Ağrılarında Kullanılan Şok Dalga Terapisi ya da ESWT Nedir? başlıklı makalemizde ed1000 tedavisini sgk karşılıyor mu, eswt tedavisi nedir nasıl yapılır ve şok dalga tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir