Home / Hastalıklar / Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Tırnak Batması
Tırnak Batması

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Tırnak batması, tırnağın deri içine doğru uzayarak ayak parmağı dokusunu tahrip etmesidir. Oluşan bu yara iltihap da kapabilir. Genelde genetik faktörler, rahatsız ve sıkı ayakkabı giymek ve yanlış tırnak kesmek gibi nedenlerle oluşur. Oldukça ağrılı ve sıkıntılı olan bu durum birçok kişi arasında yaygın olarak görülür. Başlangıç durumlarda evde yapılabilecek küçük müdahalelerle çözülebilir ancak ilerleyen durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Tırnak Batması

Özellikle ayak baş parmağı ucunda hissedilen şiddetli ağrı ve sızı en büyük belirtidir. Eğer iltihap kaparsa irin akışı, şişme ve kızarma da görülebilir. Tırnak batması, ayağın şekline uygun olmayan ön tarafı dar ve sivri ayakkabılar giyilmesi nedeniyle oluşabilir. Bu yüzden ayağın rahat edebileceği ayakkabılar giyilmesi ayak sağlığı açısından çok önemlidir. Bunun dışında tırnakların doğru şekilde kesilmesi dikkat edilmesi gereken konulardandır. Tırnakları hilal şeklinde ve derin kesmek tırnağın deri altına doğru büyümesine sebep olur. Bu yüzden ayak tırnaklarını düz bir şekilde kesmek gerekmektedir. Doğru ve steril koşullarda uygulanmayan pedikür işlemleri de tırnak sağlığının bozulmasına neden olabilir. Ayak tırnağına doğru gelen travmalar da tırnağın yapısının bozulmasına ve batık oluşmasına yol açabilir. Bunun dışında ayak mantarı enfeksiyonlarına da dikkat etmek gerekir. Zira ayakta ve ayak parmağı tırnaklarında görülen mantar enfeksiyonları da tırnak batmasına neden olabilir.

Eğer rahatsızlık ilerlemeden fark edilirse evde uygulanacak basit yöntemlerle önüne geçilebilir. Problemin olduğu ayağı sıcak suda bekletmek tırnağı yumuşatacaktır. Tırnak rahatladıktan ve yumuşadıktan sonra hafifçe kaldırarak parmak ve tırnak arasına bir parça pamuk koyulmasıyla tırnak sorunsuz bir şekilde uzayacak ve batma geçecektir. Bu işlemi 3 gün boyunca tekrar etmek ve pamuğu her gün değiştirmek gerekmektedir. Ancak 3 gün geçtikten sonra tırnak batması geçmezse mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Bu süreçte ayağın sabunlu suyla yıkanması ve temiz tutulması çok önemlidir. Ayrıca sandalet ve terlik gibi rahat ayakkabılar tercih etmek ayağı rahatlatacaktır. Doktora gidildiği takdirde tırnağın basit bir operasyonla alınabilir. Enfeksiyonlu dokular varsa onlar da kazınır böylece batmanın tekrar etmemesi sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde kısırlık ne demek, kısırlık nedir kısaca ve kısırlık tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

“MS” tedavisi 3 başlık altında toplanıyor

Kadınlarda erkeklerden iki ila üç kat daha yaygın olan, 20 – 50 yaş arasında görülen MS, dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 35 bin kişiyi etkiliyor.  Multipl skleroz yani MS’in nedeni tam olarak bilinmiyor, bağışıklık sisteminde bir bozukluk sonucunda beyin ve omurilikte çok sayıda plak oluşumu ile ortaya çıkıyor. Hafif semptomlar arasında karıncalanma ve uyuşma [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir