Home / Hastalıklar / Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Tırnak Batması
Tırnak Batması

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Tırnak batması, tırnağın deri içine doğru uzayarak ayak parmağı dokusunu tahrip etmesidir. Oluşan bu yara iltihap da kapabilir. Genelde genetik faktörler, rahatsız ve sıkı ayakkabı giymek ve yanlış tırnak kesmek gibi nedenlerle oluşur. Oldukça ağrılı ve sıkıntılı olan bu durum birçok kişi arasında yaygın olarak görülür. Başlangıç durumlarda evde yapılabilecek küçük müdahalelerle çözülebilir ancak ilerleyen durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Tırnak Batması

Özellikle ayak baş parmağı ucunda hissedilen şiddetli ağrı ve sızı en büyük belirtidir. Eğer iltihap kaparsa irin akışı, şişme ve kızarma da görülebilir. Tırnak batması, ayağın şekline uygun olmayan ön tarafı dar ve sivri ayakkabılar giyilmesi nedeniyle oluşabilir. Bu yüzden ayağın rahat edebileceği ayakkabılar giyilmesi ayak sağlığı açısından çok önemlidir. Bunun dışında tırnakların doğru şekilde kesilmesi dikkat edilmesi gereken konulardandır. Tırnakları hilal şeklinde ve derin kesmek tırnağın deri altına doğru büyümesine sebep olur. Bu yüzden ayak tırnaklarını düz bir şekilde kesmek gerekmektedir. Doğru ve steril koşullarda uygulanmayan pedikür işlemleri de tırnak sağlığının bozulmasına neden olabilir. Ayak tırnağına doğru gelen travmalar da tırnağın yapısının bozulmasına ve batık oluşmasına yol açabilir. Bunun dışında ayak mantarı enfeksiyonlarına da dikkat etmek gerekir. Zira ayakta ve ayak parmağı tırnaklarında görülen mantar enfeksiyonları da tırnak batmasına neden olabilir.

Eğer rahatsızlık ilerlemeden fark edilirse evde uygulanacak basit yöntemlerle önüne geçilebilir. Problemin olduğu ayağı sıcak suda bekletmek tırnağı yumuşatacaktır. Tırnak rahatladıktan ve yumuşadıktan sonra hafifçe kaldırarak parmak ve tırnak arasına bir parça pamuk koyulmasıyla tırnak sorunsuz bir şekilde uzayacak ve batma geçecektir. Bu işlemi 3 gün boyunca tekrar etmek ve pamuğu her gün değiştirmek gerekmektedir. Ancak 3 gün geçtikten sonra tırnak batması geçmezse mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Bu süreçte ayağın sabunlu suyla yıkanması ve temiz tutulması çok önemlidir. Ayrıca sandalet ve terlik gibi rahat ayakkabılar tercih etmek ayağı rahatlatacaktır. Doktora gidildiği takdirde tırnağın basit bir operasyonla alınabilir. Enfeksiyonlu dokular varsa onlar da kazınır böylece batmanın tekrar etmemesi sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde kısırlık ne demek, kısırlık nedir kısaca ve kısırlık tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Kalp dostu besinler nelerdir? Her gün düzenli 2 domates yerseniz…

Vücudun sağlıklı bir işleyişi için kalp sağlığı oldukça önemlidir. Damarların tıkanması kan seviyesindeki dengesizlik gibi birçok faktör kalp sağlığını olumsuz etkiler. Bunun en temel etkeni ise sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Peki kalp dostu besinler nelerdir? Her gün düzenli domates tüketmenin ne gibi faydası vardır. Haberin detayında tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Vücuttaki kan akışını sağlayan [...]

One comment

  1. Nasılda can yakar benimde birkerisinde böyle oldu aylarca canım yandı sıkıntılı süreç olan herkese geçmiş olsun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Kısırlık
Kısırlık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık çiftlerin korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen bebek sahibi olamaması durumudur. Tıptaki adı infertilite olan …

Kapat