Home / Genel Bilgi / Skolyoz Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?
Skolyoz
Skolyoz

Skolyoz Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Skolyoz doğuştan ya da ergenlik çağından sonra ortaya çıkan sebebi tam olarak belli olmayan omurganın düzlüğünü kaybettiği bir hastalıktır. Omurga normalde yandan bakıldığında çeşitli eğriliklere sahiptir. Ancak önden bakıldığı zaman omurganın düz görünmesi gerekmektedir. Sırt veya bel bölgelerinde sağa veya sola eğrilikler hastalığın habercisidir. Hastalık kızlarda erkeklerden daha yüksek oranda görülür.

Skolyoz doğuştan ya da gelişim sürecinde ortaya çıkabilir. Anne karnındayken geçirilen enfeksiyonlar, şeker hastalığı ya da vitamin ve mineral eksiklikleri hastalığa sebep olabilir. Rahatsızlığın genetik olduğuna dair bir kanıt yoktur. Takip ve tedavisinde sırt ve bel kaslarını güçlendirecek egzersizler ve dengeli beslenme faydalıdır.

Skolyoz

Skolyoz Belirtileri

Hastalığın belirtileri şunlardır; görülebilecek derecede kavisli omurga, bir tarafa eğik olma, omuzların düz olmaması, omuz veya kalçada çıkıntı olması, orantısız kaburgalar, kıyafetlerin oturmaması, sırt ağrıları. Bu belirtilerin yanında hastada kollarla vücut arasındaki orantısız boşluk sebebiyle denge bozuklukları görülür.

Skolyoz için tek ve kesin bir tedavi yoktur. Hastalığın türüne, yerine, hastanın yaşına, radyografik ve klinik bulgulara göre değişiklik gösterilir. Vakaya göre tedavi kişiselleştirilir. Genellikle 20-25 derece arasında olan küçük eğimler takibe alınır. Hastaya dengeli beslenme ve düzenli egzersizler önerilir. Büyümesi tamamlanmış bireylerde 35-45 dereceye kadar olan eğrilikler korse ile tedavi edilir. Bunun dışında kalan durumlarda ise cerrahi yöntemlere başvurulur.

Skolyoz Türleri

Skolyoz, hastalığa neden olan faktörlere göre üçe ayrılır:

 • İdiopatik: En sık görülen türdür ve sebebi tam olarak belli değildir. Omurga S veya C şeklini alır. Bunun dışında omurganın kendi etrafında dönmesi de sık görülür. Sırtta ve belde simetrik olmayan çıkıntılara sebep olur.
 • Nöromuskuler: İkinci en sık görülen türüdür. Genelde hastalığa neden olan faktör kas ve sinir hasarlarıdır. Hastalığın bu tipinde solunum ve duyu kusurları daha sık görülür. Hastalığa epileptik nöbetler de eşlik edebileceği için korse tedavisi uygun olmayabilir. Bu yüzden de cerrahi yöntemler daha küçük yaşlarda tercih edilebilir.
 • Konjenital: Anne karnındaki dönemde ortaya çıkan bir omurga defekti sonucu oluşur. Hastalık büyüme döneminde çok hızlı ilerlediği için erken dönemde cerrahi gerektirebilir.

Bir önceki yazımız olan Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri başlıklı makalemizde sabah dinç uyanmak, sabah dinç uyanmak için ilaç ve sabah dinç uyanmak için kür hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

6 comments

 1. Avatar

  Allah’ım sana şükürler olsun… İnşallah bu ameliyat benim için de geçerlidir de bende olup kurtulurum. Allah bütün skolyoz hastalarına şafi ismiyle şifa versin. (amin)

 2. Avatar

  Allah herkese acil şifalar versin aynı acıyı bnde çekiyorum insalah bnde kurtulurum hala bir çare bulamadılar bana 2 yıldır çekiyorum gücüm kalmadı artık 😢😢

 3. Avatar

  Bendede skalyoz var benim için ve diğer arkadaşlar içinde dua edermisiniz

 4. Avatar
  sevilmeyen biri

  bende olcam ameliyat

 5. Avatar
  kore sevdalisi

  Bende skolyoz var, bazen çok ağrıyo, çok acı çekiyorum, ağrı yapıyo, ameliyat olabilirim, inşallah olmaz geçer..

 6. Avatar

  içim kalktı Allah yardım etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir