Home / Genel Bilgi / Sjögren Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Sjögren Sendromu

Sjögren Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sjögren sendromu vücudun salgı bezlerini tutan otoimmün karakterli bir hastalıktır. Yani vücudun savunma hücreleri kendi hücrelerini tehdit olarak algılar ve onlara saldırır. Bunun sonucunda da vücudun salgı yapan bez hücreleri imha edilir. Dolayısıyla kuru göz, kuru ağız gibi semptomlar ortaya çıkar. Sjögrenin primer ve sekonder olmak üzere iki tipi vardır. Primer sjögren kendi başına bir hastalıktır ve diğer hastalıklarla ilgisi yoktur. Sekonder sjögren de ise hastalığa sebep olan başka hastalıklar söz konusudur. Bu hastalıklar arasında romotoid artrit, sistemik lupus, polimyozit gibi romatizmal hastalıklar vardır. Bu nedenle sjögren hastalığı olanların bu hastalıklar yönünden de araştırılması faydalı olacaktır. Hastalık kadınlarda daha çok görülür ve genetik faktörlerden etkilenir.

Sjögren Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler ve şiddetleri kişiden kişiye farklılık gösterse de bazı ortak bulgular mevcuttur. Sjögren sendromu vücutta salgı yapan yerleri etkilediği için belirtiler genelde bunlarla ilgilidir. Örneğin tükürük bezlerini etkileyerek kuru ağıza sebep olur. Hastalar rahatça yutkunamaz ve konuşamazlar. Ağızda yanma hissine sebep olabilir. Göz yaşı salgı bezlerini etkilediği zaman kuru göze sebep olur. Gözde yanma, batma hisleri ve normalden fazla çapaklanma görülebilir. Hastanın tükürük bezleri şişer. Vücudumuzda 3 büyük tükürük bezi vardır ve bunlar ağız bölgesi çevresinde bulunur. Kulağın önünde bulunan parotis bezi şiştiği zaman kabakulak hastalığı ile karıştırılabilir. Ayrıca tükürük bezlerinin etkilenmesiyle meydana gelen ağız kuruluğu, diş çürüklerine ve mantar enfeksiyonlarına karşı kolaylaştırıcı faktör olarak rol oynar. Bunların dışında kulak, burun, boğaz, vajina gibi vücudumuzda salgı üretilen her yeri etkileyebilir.

Sjögren Tedavisi Nedir?

Maalesef hastalığın şu an için kesin bir tedavisi yoktur. Uygulunan tedaviler hastanın belirtilerini azaltmaya ve yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir. Bu yüzden sjögren sendromu hangi salgı bezlerini tuttuysa o salgı bezlerinin görevini yerine getirecek ilaçlar ya da yöntemler kullanılır. Örneğin göz kuruluğu için suni göz yaşı damlaları, ağız kuruluğu için gün boyunca az az su içmek ve ağzı çalkalamak gibi. Eğer hastalık eklemlerde ağrılara yol açarsa çeşitli ağrı kesiciler ve basit egzersizler bu ağrılara iyi gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri başlıklı makalemizde sabah dinç uyanmak, sabah dinç uyanmak için ilaç ve sabah dinç uyanmak için kür hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir