Home / Genel Bilgi / Şizofreni Hastalığı
Şizofreni Hastalığı
Şizofreni Hastalığı

Şizofreni Hastalığı

Şizofreni kişide ciddi psikoz durumu oluşturan, gerçeklikten kopup sanrılar görmesine neden olan çok ciddi psikolojik bir hastalıktır. Bu noktada en önemli faktör kişinin ruh ve akıl sağlığıdır. Belirtileri göstermeye başlayan kişinin kendi durumunu tartması ve isabetli sonuçlara varması mümkün değildir. Hastalık doğası gereği kişiyi gerçeklikten uzaklaştırdığı hatta koparttığı için, hasta durumun farkına varamaz. Genel olarak hastalar, kafalarının içindeki sesler tarafından yönlendirildikleri ve duygularının, düşüncelerinin kontrol edildiğini ifade ederler. Bu durumda hastanın ailesi ve arkadaşlarının desteği çok önemlidir. Destek verilmediği takdirde hastada içe kapanma, toplumdan uzaklaşma, konuşmada bozukluk, gerçeklikten kopma ve psikozlar ileri boyutlara ulaşabilir. Bu durumdaki hastaların toplum tarafından dışlanması hastanın durumunu daha da kötüleştirir. Tedaviye daha hızlı yanıt verebilmesi için toplumun aslında hastanın düşüncelerinin, görüntülerinin ve gördüğü şeylerin gerçek olmadığını anlatması ve inandırması gerekir.

Şizofreni Hastalığı

Şizofreni tanısı konulan hastanın kişisel bakımlarında azalma görülür. Tedaviye olumlu yanıt vermezse kendi bakımlarını sağlayamaz ve intihara meyilli olurlar. Tüm hastalıklarda olduğu gibi genetik altyapısı olan şizofreni, aile bireylerine kalıtsal olarak aktarılabilir. Aileden birine bu hastalığın tanısının konmuş olması, çocukların da hasta olma riskini %10 ile 15 arasında arttırır. Tıp dünyasında bu hastalığın çoğunlukla gençlik çağında yaşanan stres bozuklukları, hormonsal ve fiziksel değişimler sonucunda oluştuğu düşünülmektedir.

Hastalar, belirtilerini gizlemeye çalışır ve hasta olduklarını asla kabul etmezler. Peki hasta kişi nasıl ayırt edilir? Hastanın davranışlarında aşırı duyarlılık, konuşmasında bozukluk, içine kapanma, kendini dış dünyadan soyutlama, hareket bozukluğu, uzun süre aynı noktaya sahip kalması gibi belirtileri gözden kaçırmamak gerekir.

Şizofreni hastalarına yaklaşım şu şekilde olmalıdır: Öncelikle kişinin ailesi, hastalıkla ilgili detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Beklentileri daha gerçekçi tutmalı ve bir tedavi planı çıkarmaları gerekmektedir. İlaç tedavisinin düzenli yapılması ve yapılan planlamanın hasta, hekim ve ailenin iş birliği ile olması gerekmektedir. Ailesinin, arkadaşlarının, akrabalarının olumsuz tavır takınmamaları, hastayı soyutlamamaları, hastanın umutsuzluğa kapılmamasını sağlamaları gerekmektedir. Hastaya iyileşebileceğini, bu ilaçlarla tedavi edilebileceğini sık sık aktarmalıdırlar. Şizofreni, tedavisi için büyük dikkat ve çaba gerektiren çok ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır ancak tedavi edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Modern Dünyanın Hastalığı Stres başlıklı makalemizde aşırı stres belirtileri, Stres ve stres a zawroty głowy hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ödem

Ödem Nedir? Ödemden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Ödem vücutta aşırı miktarda sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Kılcal kan damarlarındaki osmotik basınç dengesinin bozulması …

4 comments

  1. Tülay Öztürk

    Ben de şizofreniyim Allah benim gibilerine yardım etsin.Babam da şizofreni hastası.Halinize şükür etmelisiniz.

  2. Tuğçe Altın

    Allah kimseye yaşatmasın.

  3. allaha yakin olun ibadet edin en güzel tedavi budur…

  4. En İyi OğuzHan

    Rexapin 10 luk kullanıyordum bir ara o kadar manyak olmuştumm bu belirtilerin hemen hemen hepsi vardı zamanla tedavi oldumm geçer gibi oldu ama ilacı bıraktığım gün tekrar başlıyordu ki hayatta inanmıcagım birşey oldu , Bursa emek mahallesinde bir hocaya gittim züccaciyesi filan var hatta adam bana hayatımı geri bağışladı şimdi eskisinden de iyiyim arkadaşlar insanlar bir vesile bol bol dua edin başka bişey demiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Modern Dünyanın Hastalığı Stres
Modern Dünyanın Hastalığı Stres

Günümüzde artık hayat o kadar hızlı ki. Hepimiz günlük hayatta karşılaştığımız ya da karşılaşabileceğimiz birçok …

Kapat