Home / Genel Bilgi / Sigaranın Zararları
Sigaranın Zararları
Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları

Maalesef çok yaygın olan bir kötü alışkanlık sigara. Keyif verici bir madde ancak bu keyfin bedelleri çok ağır. Sigaranın zararları küçümsenmeyecek kadar ciddi ve fazla. Geçmişte bu kadar zararlı olduğu bilinmiyordu ya da yeterli bilimsel çalışmalar yapılmamıştı. Hatta 1940-1950 yılları arasında mide bağırsak enfeksiyonları için, hamilelerde stresi azaltmak için kullanılıyordu. Sigara reklamlarında doktor bile oynadı zamanında. Ancak bugün yapılmış ve halen yapılmakta olan çalışmalarla ispatlanmıştır ki sigara kesinlikle sağlığa zararlıdır. Bu yüzden de çoğu ülkede çeşitli politikalarla kullanımı kısıtlanmaya çalışılmış. Fiyatları yükseltilmiş, reklamları kaldırılmış, sigara paketlerinin üzerine uyarıcı ve caydırıcı öğeler konulmuş. Ülkemizde de bu farkındalık iyice gelişmiş durumda. Kamu spotları, afişler, sansürler toplum sağlığını sigaradan korumak için kullanılan unsurlar. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ücretsiz sigarayı bırakma klinikleri ve merkezleri bile açtı. Bu merkezlerde ücretsiz ilaçlar, nikotin bantları ve psikolojik destek veriliyor. Ancak sigara içerdiği nikotin sebebiyle hem fizyolojik hem de psikolojik bağımlılık yapan bir madde olduğu için maalesef başladıktan sonra bırakmak o kadar kolay olmayabiliyor. Yapılan çalışmalara göre, hayatı boyunca 100 sigaradan fazla sigara tüketmiş olan bireyler yoğun sigara içici statüsünde değerlendiriliyorlar. Bu sayının azlığı gözünüzü yanıltmasın çünkü bu demek oluyor ki sigaranın zararları görülmesi için yılda ortalama sadece 2 tane sigara içmiş olmak bile yetiyor.

Sigara vücudumuzda birden fazla sisteme zarar verir. Birincil olarak zararı görülen sistem solunum sistemidir. İçerisindeki katran ve karbonmonoksit direkt olarak akciğerlere zarar verir. Kronik obstruktif akciğer hastalığı diye bilinen koah hastalığını tetikler. Bu hastalığa yakalananlar düzgün nefes alamaz ilerleyen durumlarda konuşamazlar bile. Hayatlarının kalan kısmını oksijen tüpüne bağımlı olarak yaşamak zorunda kalırlar. Dolaylı olarak da dolaşım sistemine hasar verir. Damar bütünlüğünü ve elastikliğini bozar kan damarlarında sertleşmelere sebep olur. Sigaranın zararları arasında en kritik olan akciğer kanseri riskini çok fazla arttırmasıdır. Sigara, kanser hastalığına bir promotör yani kolaylaştırıcı faktördür. Akciğer kanseri ise maalesef ölüm oranı en yüksek olan kanser türüdür. Evet sigarayı bırakmak kolay değildir ancak zararları göz önüne alındığında kesinlikle aşılması gereken bir zorluktur.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusu Nedir ve Neden Oluşur? başlıklı makalemizde ağiz kokusu için hangi doktora gidilir, Ağız Kokusu ve ağız kokusu çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir