Home / Genel Bilgi / Sedef Hastalığı Nedir?
Sedef hastalıSedef hastalığığı
Sedef hastalığı

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı Dünya nüfusunun yaklaşık %2 sini etkileyen bir deri hastalığıdır. Bu hastalık ciltte pembe, kırmızı, hafif kabarık bir zemin üzerinde beyaz kalın ve parlak pullanmalarla kendini gösterir. Hastalık tipik olarak dizler, dirsekler, kafa derisi üzerinde oluşur. Ayrıca bacakları, avuç içlerini, dış kulakları, ayak tabanlarını ve hatta tırnak altlarını da etkileyebilir. Hastalığın 5 çeşidi vardır. Peki bunlar nelerdir?

  • Plak tipi: Derinin belli bölümlerini kaplayan kırmızı iltihaplı yaralara neden olur. Bu yaralar genelde beyazımsı pullar veya plaklarla kaplıdır. Bu yaralar genellikle dirsekler, dizler ve kafa derisinde bulunur.
  • Püstüler tipi: Bu hastalık erişkinlerde daha çok görülür. Beyaz irin dolu kabarcıklar ve geniş kırmızı iltihaplı bölgelere neden olur. Genellikle el ve ayaklar gibi vücudun daha küçük bölgelerinde ortaya çıkar.
  • Eritrodermik tipi: Çok nadir görülen bir türüdür. Bu hastalık genelde vücudun büyük bölümlerini tek seferde kapsar. Cilt neredeyse güneşte kalmış gibi görünür. Bu tip hastalıkta kişinin vücut ısısının yükselmesi ya da başka bir hastalığa yakalanması çok kolaydır. Bu tip yaşamı tehdit edici olabilir.
  • Guttat tipi: Çocuklarda daha yaygındır. Küçük pembe yaralara neden olur. En yaygın yerleri ise gövde, kollar ve bacaklardır. Bu yaralar nadiren kalın veya parlak sedef hastalığı gibi büyümüştür.
  • Ters sedef hastalığı: Bu hastalık kırmızı parlak iltihaplı yaralara neden olur. Yaralar kasıklarda, göğüslerde, koltuk altlarında ve genital bölgelerde daha sık görülür.

Sedef hastalığı 1 1024x768 - Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığının Belirtileri ve Nedenleri

Sedef hastalığı, belirtileri ve nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösteren bir hastalıktır. Hastalığın türüne de bağlıdır. Ancak sıklıkla görülen birkaç belirti şunlardır; eklemde ağrı, yaralar etrafında yanma ve kaşıntı, çatlak ve kanayabilen kuru bir cilt, kırmızı yaralar üzerinde beyazımsı pullar, iltihaplı yaralar. Bu hastalığın nedenleri konusunda doktorlar bir fikir birliğine sahip değildir. Fakat yıllardır süregelen araştırmalar sayesinde iki temel faktör hakkında genel bir fikre ulaşılmıştır. Bunlar bağışıklık sistemi ve genetik faktörlerdir. Bağışıklık sistemi faktöründe hastalık vücudun kendi hücrelerine saldırması ile oluşur. Bu hastalık T hücreleri olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin yanlışlıkla deri hücrelerine saldırmasıdır. Bu yanlış saldırı sonucunda cilt hücre üretiminde aşırıya kaçar ve ciltte kırmızı iltihaplı pullu bir alan oluşmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Beyin Anevrizması Nedir? başlıklı makalemizde anevrizma beyin, anevrizma beyin ameliyatı ve anevrizma beyin baloncuğu hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ödem

Ödem Nedir? Ödemden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Ödem vücutta aşırı miktarda sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Kılcal kan damarlarındaki osmotik basınç dengesinin bozulması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Menopoz Belirtileri
Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Her kadın vücudunda belli bir miktar yumurta hücresi ile dünyaya gelir. Ergenliğe girdikten itibaren her …

Kapat