Home / Genel Bilgi / Şaşılık Nedir? Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?
Şaşılık

Şaşılık Nedir? Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?

Gözlerimiz vücudumuzda en çok değer verdiğimiz organlardandır. Bunun sebebi onunla Dünya’yı tanıyor ve görüyor oluşumuzdur. Bu yüzden göz ile alakalı her hastalık çok önemlidir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Şaşılık da bu rahatsızlıklardan bir tanesidir. İki göz küresi arasındaki açısal bozukluk olarak tarif edilen hastalık, estetik sorun yaratması yanında görüş kalitesini de önemli ölçüde düşürmektedir. Gözlerden biri düz bakarken diğeri yukarı, aşağı, sağa ya da sola kayabilir ya da bu kayma ağır vakalarda her iki gözde birden de olabilir. Hastalığın nedenine göre geçici ya da kalıcı olabilir.

Şaşılık belirtileri genelde çocukluk çağında ortaya çıkar. En belirgin bulgu düz bakmayan göz ya da gözlerdir. Şaşı bireyler güneşte tek gözünü kapatır ya da daha net görebilmek için kafalarını aşağı eğerler. Bu belirtilerin yanında göz sulanması, baş ve göz ağrıları, çift görme, üç boyutlu görme yetisinin azalması, başı ve gözü bir yana çevirerek bakma ve bulanık görme durumları görülebilir.

Şaşılık Nedenleri

Gözlerimizin etrafında hareketini sağlayan altılı bir kas grubu vardır. Şaşılık bu kas grubu üyelerinden bir ya da birkaç tanesindeki kasılmanın artması ya da azalması ile ortaya çıkar. Bunun nedeni de genetik yatkınlık, serebral palsi, down sendromu gibi kalıtsal bozukluklar, geçirilen travma ya da ateşli hastalıklar, tümörler, hidrosefali, tansiyon ve diyabet hastalıkları olabilir.

Şaşılık Tedavisi

Öncelikle şaşı bireylere tam bir göz muayenesi yapılması gerekir. Muayene sonucunda şaşılık, türleri nedenleri, göz kaymasının derecesi ve gözde başka bir hastalık olup olmadığına göre değerlendirilir. Uygun görülen bireylerde cerrahi operasyonlar ile hastalık tamamen tedavi edilebilmektedir. Ancak bu noktada hastalığa erken tanı koymak çok önemlidir. Özellikle küçük yaşlarda uygulanan tedavilerin başarı oranı daha yüksektir. Çocukluk çağında ve hipermetropiye bağlı olarak gelişen göz kaymalarının tedavisinde göz damlaları, gözlük tedavileri veya göz tembelliği varsa bir gözü kapatma yöntemleri de denenebilir. Muayene sonucunda göz kayması tespit edilen bireylerde doğru bir tedavi süreciyle hastalığın tedavisi mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Gün İçinde Enerjiniz Çabuk mu Tükeniyor? İşte Halsizlik Nedenleri ve Yapılabilecekler başlıklı makalemizde acıkınca halsizlik nedenleri, bacaklarda halsizlik nedenleri ve bebeklerde halsizlik nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir