Home / Genel Bilgi / Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri
Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri
Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri

Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri

Sabah erken kalkmak çoğumuzun pek sıcak bakmadığı bir konu. Ancak birçoğumuz iş veya okul saatleri nedeniyle sabah erken uyanmak durumundayız. Özellikle kış mevsimlerinde havanın henüz karanlık olması ve soğuk olması sebebiyle yataktan kalkmak bir hayli zor olabiliyor. Ancak bütün bunlara rağmen erken kalkmayı başarabilirsek günümüzü daha verimli geçirebiliriz. Kendimize zaman ayırabilir ve sabahın verimli saatlerinden faydalanabiliriz. Uzmanlar kişiden kişiye değişse de genellikle sabah saatlerinin insanın zihnen en verimli zamanı olduğunu düşünüyorlar. Peki daha iyi uyuyup daha iyi uyanmak ve sabah saatlerini de değerlendirebilmek için neler yapılabilir?

Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri 1 - Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri

Yapılması gerekenlerden en önemlisi yeterince ve düzenli uyumaktır. Biyolojik saat kavramını duymuş muydunuz? Uyku saatlerimizi düzenleyebilirsek her gün benzer saatlerde yatıp kalktığımız için vücudumuz bu ritme alışacaktır. Böylece vücudumuzun biyolojik saatini kurmuş olacağız ve bir süre sonra neredeyse kendi kendimize uyanmış olacağız.

Sabah zinde kalkmanın anahtarlarından biri de spordur. Akşam saatlerinde yorgunluktan dolayı sporu ihmal edebiliyoruz. Ancak aslında yorgunluğa direnip akşamları düzenli spor yaparsak vücudumuz daha çabuk uykuya dalacak ve daha verimli bir uyku çekecektir. Kaliteli bir uyku da sabah dinlenmiş ve enerji dolu kalkmamızı sağlayacaktır elbette.

Önemli olan faktörlerden bir tanesi de diyet. Çok yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı bir diyet uyku kalitemizi önemli derecede azaltacaktır. Dahası, karbonhidrat ağırlıklı beslendiğimizde geceleri acıkıp uyanmamız bile olası. Bu durumları engellemek ve vücudumuzu diri tutmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Sabah daha iyi uyanmak için yapılabilecek şeylerden bir tanesi de çabuk harekete geçmektir. Canımız pek hareket etmek istemese de birkaç dakika daha uyumak yerine hemen yataktan kalkıp basit açma-germe egzersizleri yaparsak uyku mahmurluğundan daha çabuk kurtulmuş oluruz.

Beynimiz gün aydınlandığında dinlenme saatinin bittiğini anlayıp uyanacak şekilde dizayn edilmiştir. Ancak çok erken kalkmamız gerektiğinde hava hala aydınlanmamış olabilir. Havanın hala karanlık olduğu saatlerde uyanmak gerekiyorsa uyandırma ışığı denilen bir cihazdan faydalanılabilir. Cihaz uyanmanız gereken saate kurulup beyninizin ihtiyacı olan sinyalleri almasını ve sizin daha doğal ve zinde şekilde uyanmanızı sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Ölümcül Hastalıklardan Biri Sıtma Nedir? başlıklı makalemizde sitma nedir nasıl tedavi edilir, sıtma bulaşıcı mı ve sıtma hastalığı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ebola Virüsü

Ebola Virüsü Nedir? Bulaştığında Ne Olur?

Ebola virüsü insana bulaştığında yüksek ateş, iç ve dış kanamalarla seyreden ebola hastalığına sebep olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Horlama
Horlama Nedir? Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?

Horlama, uyurken nefes yolundaki bir daralma sonucunda verilen havanın yüksek ses çıkartması sonucu oluşur. Kişi …

Kapat