Home / Genel Bilgi / Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Romatizma
Romatizma

Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Romatizma genel kanının aksine yaşlılarda görülen bir hastalık değildir. Her yaştan bireyde görülebilir. Yine toplumda düşünüldüğü gibi hava sıcaklığından etkilenmez. Genel olarak kaslarda ve eklemlerde ağrı, şişlik, yanma hisleri meydana getiren bir hastalıktır. Tedavi edilmediği ve takip edilmediği takdirde hayat kalitesini önemli miktarda düşürebilir. Maalesef hastalık kronik karakterlidir. Yani bir bireye romatizma tanısı konulmuşsa, hastalıkla yaşamayı öğrenmesi gerekmektedir.

Romatizma

Belirtileri

Belirtiler arasında kaslarda güçsüzlük ve ağrılar, sırt ağrıları, bel ağrıları, ciltte döküntüler, tırnak yapısında değişiklikler, deride sertlik ve kuruluk, gözyaşı salgısında azalma, ağız kuruluğu, gözlerde kızarıklık, görme bozuklukları, yüksek ateş, solunum sistemi ile ilgili rahatsızlıklar görülür. Bunların yanında sindirim sistemi şikayetleri, böbrek fonksiyonlarında anormallik, nörolojik sistemde ve dolaşım sisteminde bozukluklar hastalığa eşlik eder. Hastanın eklemlerinde ağrı ve şişlik, hareket kısıtlanması, özellikle sabahları parmak eklemlerinde sertlik gibi şikayetleri vardır.

Tedavisi

Romatizma kronik bir hastalıktır ancak tedavi ile kontrol altında tutulması mümkündür. Hastalık tamamen yok edilemese bile hastanın şikayetleri hafifletilebilir. Zaman zaman alevlenebileceği için düzenli doktor kontrolü altında olmakta fayda vardır. Bu rahatlatıcı tedaviler fizik tedavileri ve ilaç tedavilerini içerir.

Nedenleri

Her eklem ağrısı romatizma anlamına gelmez. Hastalık özellikle eklem hareketlerinde kısıtlılık ile karakterizedir. Bu hastalığın nedenleri arasında eklemlerde, kaslarda, kemiklerde ve bağ dokularında meydana gelen hasarlar vardır. Yapılan çalışmalarda kesin bir nedene ulaşılmamış olsa da yaş, cinsiyet, genetik ve çevresel faktörler, stres gibi faktörler genel risk faktörleri arasındadır.

İltihaplı Romatizma

Romatizma iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere ikiye ayrılır. İltihaplı türünde mikroplar ve bağışıklık sistemi sebep olur. Her yaştan insanda görülebilen bu hastalık iç organları da tutabilir. Belirtileri arasında eller ve ayaklarda şişme ve his kayıpları, iştahta azalma, ödem, uyku düzensizlikleri görülür. Hastalık bunun dışında bir de tutulum gösterdiği bölgeye göre sınıflandırılabilir. En önemli olan ve en sık karşılaşılan yumuşak doku tipidir. Eklem ve iç organları tutan türleri de bulunur. Bazen de bu dokuların hepsinin tutulum gösterdiği kombine tipi görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri başlıklı makalemizde sabah dinç uyanmak, sabah dinç uyanmak için ilaç ve sabah dinç uyanmak için kür hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

5 comments

 1. Avatar

  Bende iltihaplı romatizma hastasıydım.Çörek otu yağı kullanarak iyileştim.Sizler de isterseniz araştırın, bir deneyin. Geçmiş olsun
  Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içip bir saat kadar bekleyerek kullandım

 2. Avatar
  Sevil Abbasova

  emine nur ben de iltihabli romatizma hastasiyim.ilaç ne kullandiniz

 3. Avatar
  Ayten Özdemir

  Kortizonlu bir ilaç kullanıyordum ama adını hatılamıyorum

 4. Avatar

  Emine hanim gercekten faydasini gordunuzmu bende iltapli romatizma hastasıyim.Ilaclarim METOART BU IGNE HAPIMDA PLAGUENIL

 5. Avatar

  Evet iyileştim.İyileşeli iki yılı geçti kullandığım ilacın adını çok hatırlamıyorum kortizonlu bir illaaçtı.Ama iğne kullanmadım.Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içtim çörek otu yağından

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir