Home / Genel Bilgi / Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Romatizma
Romatizma

Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Romatizma genel kanının aksine yaşlılarda görülen bir hastalık değildir. Her yaştan bireyde görülebilir. Yine toplumda düşünüldüğü gibi hava sıcaklığından etkilenmez. Genel olarak kaslarda ve eklemlerde ağrı, şişlik, yanma hisleri meydana getiren bir hastalıktır. Tedavi edilmediği ve takip edilmediği takdirde hayat kalitesini önemli miktarda düşürebilir. Maalesef hastalık kronik karakterlidir. Yani bir bireye romatizma tanısı konulmuşsa, hastalıkla yaşamayı öğrenmesi gerekmektedir.

Romatizma

Belirtileri

Belirtiler arasında kaslarda güçsüzlük ve ağrılar, sırt ağrıları, bel ağrıları, ciltte döküntüler, tırnak yapısında değişiklikler, deride sertlik ve kuruluk, gözyaşı salgısında azalma, ağız kuruluğu, gözlerde kızarıklık, görme bozuklukları, yüksek ateş, solunum sistemi ile ilgili rahatsızlıklar görülür. Bunların yanında sindirim sistemi şikayetleri, böbrek fonksiyonlarında anormallik, nörolojik sistemde ve dolaşım sisteminde bozukluklar hastalığa eşlik eder. Hastanın eklemlerinde ağrı ve şişlik, hareket kısıtlanması, özellikle sabahları parmak eklemlerinde sertlik gibi şikayetleri vardır.

Tedavisi

Romatizma kronik bir hastalıktır ancak tedavi ile kontrol altında tutulması mümkündür. Hastalık tamamen yok edilemese bile hastanın şikayetleri hafifletilebilir. Zaman zaman alevlenebileceği için düzenli doktor kontrolü altında olmakta fayda vardır. Bu rahatlatıcı tedaviler fizik tedavileri ve ilaç tedavilerini içerir.

Nedenleri

Her eklem ağrısı romatizma anlamına gelmez. Hastalık özellikle eklem hareketlerinde kısıtlılık ile karakterizedir. Bu hastalığın nedenleri arasında eklemlerde, kaslarda, kemiklerde ve bağ dokularında meydana gelen hasarlar vardır. Yapılan çalışmalarda kesin bir nedene ulaşılmamış olsa da yaş, cinsiyet, genetik ve çevresel faktörler, stres gibi faktörler genel risk faktörleri arasındadır.

İltihaplı Romatizma

Romatizma iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere ikiye ayrılır. İltihaplı türünde mikroplar ve bağışıklık sistemi sebep olur. Her yaştan insanda görülebilen bu hastalık iç organları da tutabilir. Belirtileri arasında eller ve ayaklarda şişme ve his kayıpları, iştahta azalma, ödem, uyku düzensizlikleri görülür. Hastalık bunun dışında bir de tutulum gösterdiği bölgeye göre sınıflandırılabilir. En önemli olan ve en sık karşılaşılan yumuşak doku tipidir. Eklem ve iç organları tutan türleri de bulunur. Bazen de bu dokuların hepsinin tutulum gösterdiği kombine tipi görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri başlıklı makalemizde sabah dinç uyanmak, sabah dinç uyanmak için ilaç ve sabah dinç uyanmak için kür hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ödem

Ödem Nedir? Ödemden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Ödem vücutta aşırı miktarda sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Kılcal kan damarlarındaki osmotik basınç dengesinin bozulması …

5 comments

 1. Bende iltihaplı romatizma hastasıydım.Çörek otu yağı kullanarak iyileştim.Sizler de isterseniz araştırın, bir deneyin. Geçmiş olsun
  Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içip bir saat kadar bekleyerek kullandım

 2. Sevil Abbasova

  emine nur ben de iltihabli romatizma hastasiyim.ilaç ne kullandiniz

 3. Ayten Özdemir

  Kortizonlu bir ilaç kullanıyordum ama adını hatılamıyorum

 4. Emine hanim gercekten faydasini gordunuzmu bende iltapli romatizma hastasıyim.Ilaclarim METOART BU IGNE HAPIMDA PLAGUENIL

 5. Evet iyileştim.İyileşeli iki yılı geçti kullandığım ilacın adını çok hatırlamıyorum kortizonlu bir illaaçtı.Ama iğne kullanmadım.Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içtim çörek otu yağından

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Skolyoz
Skolyoz Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Skolyoz doğuştan ya da ergenlik çağından sonra ortaya çıkan sebebi tam olarak belli olmayan omurganın …

Kapat