Home / Genel Bilgi / Otizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Otizm

Otizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Otizm bireylerin çevresindekiler ile sağlıklı iletişim kuramaması ile kendini gösteren gelişimsel bir bozukluktur. Genellikle belirtileri ilk 3 yaşta görülür ve yapılacak testlerle erken tanısı konulabilir. Erken tanı tedavi ve rehabilitasyon sürecinin başarılı olabilmesi için çok önemlidir. Uygun tedavi ve rehabilitasyon ile otistik bireylerin topluma kazandırılması mümkündür.

Rahatsızlığın nedeni tam olarak belli değildir. Genetik olduğunu düşündüren çalışmalar vardır. Hastaların büyük bir kısmında zekâ geriliği görülür ancak nadiren üstün zekalı hastalarla da karşılaşılır. Hastalığa dikkat eksikliği, hiperaktivite, duygusal bozukluklar ve epilepsi eşlik edebilir.

Otizm sosyal iletişimde yetersizlik, iletişim bozukluğu, hayali öğelerden uzaklaşma durumları ile kendini gösterir. Bu bireyler göz teması kuramaz, yaşıtlarıyla anlaşamaz ve oyunlar oynayamaz, duygularını yeterince ifade edemez ve etkileşim kurmakta zorlanırlar. Konuşamama veya sürekli aynı kelimeleri tekrar etme, kendileriyle konuşmaya çalışan insanlarla iletişim kurmama durumları görülebilir. Duygusal olarak uyarılmama veya aşırı tepki, basit aktivitelerin tekrarlanması, rutinin dışına çıkmama ve nesnelere karşı takıntılı tutum sergilemek bulgulara eşlik eder.

Otistik çocuklar normal öğrenme metotlarına cevap vermezler. Ayrıca yaşıtlarıyla da sağlıklı iletişim kuramazlar. Bu yüzden konusunda uzman özel eğiticiler tarafından eğitim görmeleri gerekmektedir. Acıya ve tehlikeye karşı duyarsızdırlar, kendilerine ve çevresindekilere istemeden zarar verebilirler.

Otizm

Otizm Tedavisi

Otizm, erken tanı konulduğunda tedavisi çok daha başarılı olan bir hastalıktır. Tedavi bireyin sosyal ve bireysel yeteneklerini geliştirmeye yöneliktir. Depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi otizme eşlik eden hastalıklar varsa ilaç tedavisi uygulanır. Bunun dışında davranışsal eğitimler, özel terapiler, konuşma terapileri uygulanır. Tedavinin aileye de uygun olması çok önemlidir. Bunun yanında motor becerilere arttırmaya yönelik terapiler de bazı vakalarda kullanılabilir. Ailelerin tutumu hastalığın gidişatı konusunda çok önemlidir. Aileye eğitim ve destek veren bu konuda uzmanlaşmış kuruluşlar vardır. Erken tanı konulan ve yeterince tedavi edilebilen hastalar kimseye bağlı olmadan normal bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler. Ancak zeki geriliği ve konuşma bozukluğu görülen ağır vakalar yardıma muhtaçtır. Üstün zekalı otistik bireyler bazı konularda üstün yeteneğe sahip olsalar da sosyal becerileri genellikle yetersizdir.

Bir önceki yazımız olan Özgül Duyu Nedir? Nasıl Hissedilir? başlıklı makalemizde duyu organlarının anatomisi ve fizyolojisi, duyu sistemi ve kimyasal duyular hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ebola Virüsü

Ebola Virüsü Nedir? Bulaştığında Ne Olur?

Ebola virüsü insana bulaştığında yüksek ateş, iç ve dış kanamalarla seyreden ebola hastalığına sebep olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Sivilce Nedir ve Neden Oluşur
Sivilce Nedir ve Neden Oluşur?

Sivilce, cildin yağ salgılayan kanallarının tıkanması ve bakteriler tarafından istilaya uğraması sonucu iltihaplanması sonucu ortaya …

Kapat