Home / Hastalıklar / Omuz ve Dirsek Ağrılarında Kullanılan Şok Dalga Terapisi ya da ESWT Nedir?
Omuz ve Dirsek Ağrılarında Kullanılan Şok Dalga Terapi

Omuz ve Dirsek Ağrılarında Kullanılan Şok Dalga Terapisi ya da ESWT Nedir?

Şok dalga terapisi omuz, dirsek, topuk gibi vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ağrıları kalıcı olarak tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Yöntem tıpta extracorporeal shock wave therapy yani ESWT olarak bilinir. ESWT yöntemi ağrıları geçici olarak değil kalıcı olarak keser ve tedavi eder. Üstelik herhangi bir cerrahi girişim yapılmasına ihtiyaç yoktur. Yöntemle ilgili yapılan birçok çalışmada hastaların tamamen iyileştiğini ve problemli dokuda kan damarları, kollajen miktarının arttığı görülmüştür.

ESWT yöntemi problemli bölgeye vücut dışından şok dalgaları gönderilmesi ile yapılıyor. Omuz kireçlenmeleri, tenisçi ve golfçü dirsekleri, topuk dikeni, tendinitis gibi hastalıkların neden olduğu ağrıları tamamen ortadan kaldırabiliyor. Cihaz elektrik akımını dokuya yönlendirilen ses dalgalarına dönüştürüp hasarlı dokuların tamir edilmesini sağlıyor. Yaklaşık olarak 2000 yılından beri kullanılan yöntem, fizik tedavi metotlarıyla birlikte kullanıldığında %100’e yakın başarı sağlıyor. Vücudun kendi tamir mekanizmalarını tetiklediği için de ağrıların ve hastalığın tekrar etme riski oldukça düşük oluyor.

 

Omuz ve Dirsek Ağrılarında Kullanılan Şok Dalga Terapi

Uygulaması Nasıldır?

Şok dalga terapisi uygulanırken problemli bölgeye ses dalgalarının daha rahat ulaşması için ultrason jeli uygulanır. Cihazın başlığı ağrılı bölgeye yönlendirilir ve ses dalgaları iletilir. Seans başına yaklaşık 5-10 dakikalık uygulama yeterlidir. Ağrının durumuna göre tedavi 3 ile 5 seans arasında sürebilir. Seanslar arasında 3-7 gün boşluk bırakılması dokunun daha iyi tamir edilmesine olanak sağlayacaktır. Bu tedavi yöntemi hamilelerde, kanser hastalarında, kalp pili taşıyanlarda, kemik gelişimini tamamlamamış bireylerde ve baş-boyun sinirlerine yakın bölgelerde uygulanamaz.

Şok dalga terapisi, gönderdiği ses dalgaları sayesinde hasarlı dorudaki zararlı içeriklerin yok edilmesini hızlandırır. İlgili dokunun kan dolaşımını ve dolayısıyla oksijen satürasyonunu arttırır. Kireçli bölgelerdeki kireçlenmenin çözülmesini hızlandırır. Hasarlı dokuda ağrıya sebep olan prostoglandin, bradikinin gibi ağrı mediyatörlerini bölgeden uzaklaştırır ve dokunun rejenerasyonunu hızlandırır. Böylece vücudun hasarlı bölgeyi kendi kendine tamir edebileceği uygun bir ortam oluşturur. Uygulama anestezi gerektirmez ve oldukça kolaydır. Hastalar seanslardan sonra günlük hayatlarına geri dönebilirler ve uygulama sonrası ciddi bir yan etki oluşmaz.

Bir önceki yazımız olan Morbid Obezite Nedir? Kesin Tanısı Nasıl Konur? başlıklı makalemizde morbid obez ameliyatı, morbid obezite belirtileri ve morbiz obez bmi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir