Home / Genel Bilgi / Öksürük Krizlerine Dikkat, Bronşit Olmuş Olabilirsiniz
Bronşit
Bronşit

Öksürük Krizlerine Dikkat, Bronşit Olmuş Olabilirsiniz

Bronşit, akciğerlerin alt birimi olan ve bronşiol adı verilen küçük hava keseciklerinin iltihaplanması durumunda ortaya çıkar. Ciddi bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. Özellikle kış ve ilkbaharın ilk aylarında daha sık görülür. Söz konusu iltihaplanma, bronşiollerde daralmaya neden olur ve akciğerin kapasitesini azaltır. Genelde hastalıktan virüs sorumludur. Bu yüzden viral üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok dikkat etmek gerekir. Zira tam olarak iyileşmemiş üst solunum yolu enfeksiyonları bronşit tablosunun gelişmesine zemin hazırlayabilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Bronşit genelde bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkar. Bu yüzden gözlenen ilk belirtiler hapşırma ya da burun akıntısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına ait belirtilerdir. Enfeksiyon ilerledikçe yüksek ateş ve iştahsızlık belirtilere eklenir. Hava keseciklerinin iltihaplanması ve hava kapasitesinin azalması sonucu nefes almakta zorlanmalar başlar. Hava yolundaki bu sıkıntılar nedeniyle öksürük krizleri görülür. Hastalığın en belirgin bulgusu soluk alıp verirken oluşan hırıltı sesidir. Bronşitin akut ve astım olmak üzere çeşitleri vardır. Hastalığın hangi tür olduğunu ayırt ederken bronşit öncesi viral bir enfeksiyon geçirip geçirilmediği, ailede astım hastası olup olmadığı, hırıltıların ne kadar sıklıkla tekrar ettiği bilgileri göz önüne alınır. Tanı konulduktan sonra hastalığın derecesini belirleyebilmek için çeşitli solunum testleri ve hastanın iştahsızlık, halsizlik gibi genel durumundaki bozukluklar değerlendirilir.

Bronşit

Tedavileri Nelerdir?

Uzman doktor tarafından tedavi dikkatlice planlanmalıdır. Çeşitli yöntem ve ilaçlarla hastalığın semptomları rahatlatılmaya çalışılır. Bronkodilatör ajanlarla oksijen düzeyi normale getirilmeye ve hava kapasitesi arttırılmaya çalışılır. Bu ilaçlar bronşlarda genişleme yaparlar. Eğer yeterli olmazsa kortikosteroid denilen ilaçlarla iltihap baskılanmaya çalışılır.

Bronşit için ilaçlardan başka evde uygulanabilecek yöntemler de vardır. Tuzlu su ile gargara yapmak bunlardan bir tanesidir. Hem boğaz çevresindeki enfeksiyonu geriletecek hem de balgamı temizleyerek hava yolunun açılmasını sağlayacaktır. Kuru ortamlar hasta kişinin semptomlarını ağırlaştırabileceği için ortam nemlendirilmelidir. Ayrıca hastada oluşabilecek ödem de hava yolunu ve bronşları daraltıcı etki gösterebileceği için bol bol sıvı tüketerek bu ödemi atmaya çalışmak da tedaviye büyük katkıyı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Fazla Üşümemeye Dikkat Edin, Hipotermi Çok Tehlikeli başlıklı makalemizde bebeklerde hipotermi belirtileri, hafif hipotermi belirtileri ve hipotermi belirtiler hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ödem

Ödem Nedir? Ödemden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Ödem vücutta aşırı miktarda sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Kılcal kan damarlarındaki osmotik basınç dengesinin bozulması …

4 comments

  1. benimde uzun zanandir var ama 2gün iyi sonra gine öksürük geçmiyor

  2. Sabah kalktiginizda bir bardak sütün icine bir dis sarmisak ezin koyun isitin icin yarim saat bisey yemeyin

  3. AYLANIN GÜNLÜĞÜ

    Çok kötü yaae

  4. benim eşim 2 aydan fazladır oksuruyo ve hiç geçmiyor çok üzülüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Gebelik Haftası
Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır ve Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik şüphesiz ki Dünya üzerindeki en güzel ve en karmaşık duygulardan bir tanesidir. Çoğu kadının …

Kapat