Home / Hastalıklar / Öğrenme Güçlüğü Nedir?
Öğrenme Güçlüğü
Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Öğrenme güçlüğü bireyin dinleme, okuma, yazma, mantık yürütme, problem çözme gibi konularda zorluk yaşamasıdır. Birey okuduğunu anlamada, öğrendiği bir şeyi aklında tutmakta ve bilgiyi geri çağırmakta sıkıntılar yaşar. Genelde çocuklarda görülse de yetişkinlerde de olabilir. Bazı durumlarda bu durum fark edilmez ve kişi normal hayatına devam eder.

Çocuklarda Görülen Belirtiler Nelerdir?

Okul öncesi dönemde konuşmaya başlamada gecikme, motor koordinasyonda zayıflık ve kelimeleri doğru telaffuz edememe gibi durumlar görülür. Çocuk büyüyüp okula başladığında okuma yazmayı öğrenmekte zorlanabilir. Matematikte kullanılan simgeleri karıştırır ve yanlışlıkla birbirinin yerine kullanır. Kelimeleri tersten okuyabilir. Bu yüzden de yüksek sesle okuma yapmaktan çekinebilir. Saat kavramını anlamakta zorlanabilir. Yönleri karıştırabilir, sağ-sol ve ileri-geri gibi kavramları ayırt edemeyebilir. Ev ödevi gibi şeyleri sık sık unutabilir. Sosyal ilişkiler kurmakta geri kalabilir. Belirli bir konuya nasıl doğru şekilde çalışması gerektiğini çözemez. İletişim kurduğu insanların jest ve mimiklerini doğru yorumlayamaz. Bu belirtilerin bir ya da birkaçı öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda görülebilir ya da kendine özgü belirtiler de gösterebilir.

Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme Güçlüğü Neden Olur?

Öğrenme konusunda yaşanılan sıkıntıların tam olarak nedeni bilinmemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda beynin işlevsel yapısında farklılıklar görülmüştür. Bu farklılıklar doğuştan gelmektedir. Bazı olgularda doğum öncesinde veya sırasında karşılaşılan problemler de etken rol oynayabilir. Örneğin hamilelik sırasında alkol ya da zararlı madde kullanma, doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması ve erken doğum bu problemler arasında sayılabilir.

Tedavi ve Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Öğrenme güçlüğü tedavi edilirken hem aileye hem çocuğa hem de öğretmenlere konuyla alakalı eğitim verilmelidir. Ev ortamında çocuk cesaretlendirilmelidir. Çocuğun gösterdiği olumlu davranışlara pozitif tepkiler göstermek, kendine güvenini arttıracaktır. Çocuğun başarısını sadece belli bir alanda, örneğin okul başarısı, sınırlandırılmamalı ve ölçülmemelidir. Çocuğun başarılı olabileceği başka alanları keşfetmesine yardımcı olunmalı ve çocuk teşvik edilmelidir. Çocuğa ilgi, sevgi ve sabırla yaklaşmak ve başarıları konusunda beklentiyi çok yüksek tutmamak gerekmektedir. Eğitim esnasında çocuğun daha iyi anlayacağı şekilde görsel, işitsel yöntemlerle konuyu anlatmak faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Omuz ve Dirsek Ağrılarında Kullanılan Şok Dalga Terapisi ya da ESWT Nedir? başlıklı makalemizde ed1000 tedavisini sgk karşılıyor mu, eswt tedavisi nedir nasıl yapılır ve şok dalga tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir