Home / Hastalıklar / Ödem Nedir? Ödemden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?
Ödem
Ödem

Ödem Nedir? Ödemden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Ödem vücutta aşırı miktarda sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Kılcal kan damarlarındaki osmotik basınç dengesinin bozulması sebebiyle hücre dışı alana sıvı akışı olur. Daha çok ellerde ve ayaklarda görülse de vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Çoğunlukla hatalı beslenme ve vücut elektrolit dengesinin bozulması sebebiyle ortaya çıksa da bazen birtakım hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, hormonsal bozukluklar, kalp-damar rahatsızlıklarıdır. Eğer bu hastalıklar kişide yoksa diğer faktörler göz önüne alınır. Bu faktörler arasında fazla kilo, aşırı stres, tuzlu yiyeceklerle beslenmek, yeterince su tüketmemek, uzun süre ayakta kalmak, karbonhidrat yönünden ağır beslenme alışkanlıkları, yüksek sıcaklık, adet öncesi ve hamilelik dönemindeki hormonsal bozukluklar bulunur.

Ödem

Ödem Nasıl Anlaşılır?

Ödem, yağlı bölgelerden ve diğer şişliklerden ayrılır. Ciltte belirgin bir şişlik görülüyorsa ve bu şişliğe bastırıldığında çukur oluşuyorsa ödemden şüphelenilir. Durum fark edildiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Tahlil ve tetkikler sonrasında eğer bu duruma neden olan önemli bir hastalık vars ayırt edilmelidir.

Ödemden Kurtulmak ve Ödemi Önlemek İçin Yapılabilecekler

Öncelikle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekmektedir. Fazla kilolar varsa bunlardan kurtulup ideal kiloya inilmesi iyi olacaktır. Bir diğer önemli nokta yeterince su tüketmektir. Günde 1,5-2 litre kadar su tüketmek sağlık için çok önemlidir. Yoğun egzersiz yapanlarda ihtiyaca göre bu miktar arttırılmalıdır. Su içme alışkanlığı kazanmak için evden çıkmadan yanınıza tüketmeniz gereken miktarda suyu alıp gün içinde yavaş yavaş içebilirsiniz. Bunun yanında tuz tüketimini sınırlandırmak ödem konusunda yapılabilecek en etkili şeylerdendir. Aşırı tuz tüketimi vücudumuzun ozmotik dengesini bozabilir. Bu yüzden az tuzlu sağlıklı yemekler tüketmek ve yemeklere ekstra tuz atmamak faydalı olacaktır. Ayrıca kendiliğinden çok tuzlu besinleri tüketirken de dikkatli olmak gerekir. Örneğin zeytin ve peynir gibi yiyeceklerin az tuzlu olanları tercih edilebilir ya da yemeden bir gün önce fazla tuzunu atmak için suda bekletilebilir. Bir diğer önemli nokta da alkol tüketimidir. Alkol doğası gereği su çeker. Bu nedenle alkollü içecekler yerine tuzsuz ayran, su, taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Fibromiyalji Nedir? Tanısı Nasıl Konur? başlıklı makalemizde fibromiyalji atakları, fibromiyalji nedir kimlerde görülür ve fibromiyalji noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir