Home / Hastalıklar / Morbid Obezite Nedir? Kesin Tanısı Nasıl Konur?
Morbid Obezite
Morbid Obezite

Morbid Obezite Nedir? Kesin Tanısı Nasıl Konur?

Morbid obezite, aşırı kilo alımı sonucu vücut yağ oranının erkeklerde %25 kadınlarda %30 ve üzerine çıkmasıdır. Başka bir tanım da vücut kitle indeksine göre yapılmaktadır. Vücut kitle indeksi vücut ağırlığının boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesi ile elde edilir. Eğer bu değer 30’un üzerindeyse şişmanlık, 35-40’ın üzerindeyse morbid obezite tanısı konur. Günümüzde fast-food zincirlerinin yaygın olması ve insanların yüksek kalorili, yağlı yiyecekleri daha çok tercih etmesi sebebiyle oldukça yaygın olarak görülmektedir.

Obezite vücutta birçok hastalık ve rahatsızlık görülmesine sebep olur. Kan basıncını yükselterek tansiyon hastalıklarına sebep olur. Vücuttaki yüksek yağ oranı kan damarlarının elastikiyetini kaybedip sertleşmesine neden olur. Kalp bu problemlerle baş edebilmek için daha çok çalışmak zorunda kalır ve bu da kalp yetmezliğine neden olabilir. Artan kiloyu taşıyabilmek için kemikler daha çok yorulur ve eklemlerde problemler görülebilir. Morbid obezite, sebep olduğu bu problemler nedeniyle tedavi edilmediği takdirde ölüme bile yol açabilir.

Obezite birçok faktörün bir arada olmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genetik yatkınlık, psikolojik problemler ve yavaş metabolizma faktörleri hastalığın görülme nedenleridir. İlerleyen durumlarda kişi kendini kontrol edemez ve sürekli yüksek kalori alır. Vücutta gereksiz ve aşırı bir enerji depolanması durumu söz konusudur.

Morbid Obezite

Obezite Tedavisi

Obez bireyler yeme dürtülerini kontrol edemedikleri için tedavide genelde yemeyi mekanik olarak engelleme yöntemleri kullanılır. Mideye takılan kelepçeler bu amaçla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında midenin bir bölümünün çıkartılıp kalan bölgelerin tekrar dikilmesi ile mide küçültme ameliyatları da tercih edilen bir yöntemdir.

Morbid obezite kişinin diyetini kontrol altına alması ve egzersiz yapması ile de tedavi edilebilir. Ancak eğer obezite hayatı tehdit eden bir hastalığa sebep olduğunda daha hızlı bir çözüm olduğu için cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Eğer kişi normal yollarla kilo vermeyi denemiş ve başarılı olamamışsa da cerrahi yöntemler düşünülebilir. Ameliyattan sonra hastalar uzun bir zaman boyunca sağlık çalışanları tarafından gözetim altında tutulur. Sağlıklı bir yaşam tarzının da belirlenmesiyle hastalık tamamen tedavi edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Çözümleri başlıklı makalemizde çocuklarda iştahsızlık nasıl giderilir, çocuklarda iştahsızlık nedenleri nelerdir. ve uzun süreli iştahsızlık hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir