Home / Genel Bilgi / Modern Dünyanın Hastalığı Stres
Modern Dünyanın Hastalığı Stres
Modern Dünyanın Hastalığı Stres

Modern Dünyanın Hastalığı Stres

Günümüzde artık hayat o kadar hızlı ki. Hepimiz günlük hayatta karşılaştığımız ya da karşılaşabileceğimiz birçok durumla ilgili strese giriyoruz. Bazılarımızın iştahı kesiliyor, bazılarımızın ise sürekli karnı acıkıyor. Canımız hiçbir şey yapmak istemiyor, her şeyden sıkılıveriyoruz. Peki hepimizin karşılaştığı bu durum tam olarak nedir?

Stres, hoşlanmadığımız durumlarla karşılaştığımız ya da gelecekte karşılaşma ihtimalimiz olan durumlarda deneyimlediğimiz bir durumdur. O kadar etkili ve o kadar şiddetlidir ki psikolojik temelli başlayan durum fizyolojik belirtiler verir. Hatta birçok hastalığın temelinde bunun olduğu söyleniyor. Bu hastalıkların arasında tansiyon bozukluğu, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, kanser gibi gerçekten ciddi hastalıklar var. Korktuğu ya da çok üzüldüğü durumda tansiyonu aşırı düşüp bayılan, ya da birden fırlayıp kıpkırmızı olan, kalp ağrıları çekip göğsünü tutan insanlara hepimiz şahit olmuşuzdur mutlaka. Çok önemli sınavlardan önce bu durumlarla karşılaşıp hastaneye kaldırılan hatta hayatını kaybeden insanları bile gördük zaman zaman.

Vücudumuzun düzeni büyük çoğunlukla hormonlar tarafından sağlanır. Normal koşullarda hormonlar sağlıklı ve normal bir gündelik hayat sürmemiz için gereken neyse onu yapar. Ancak yoğun stres anlarında ortaya çıkan sinyaller sebebiyle, vücudumuzdaki hormon dengesi bozulur. Bu durum da normal fizyolojimizi bozar ve çok ciddi sıkıntılara neden olur. Bunların bazıları anında gözlemlenebilir bazıları da yıllar içinde birikir ve maalesef bize hastalık olarak geri dönüş yapar. Peki bu durumlarla karşılaşmamak için ne yapmalı? Hayat koşullarından dolayı strese girmemiz kaçınılmaz. Öyleyse yapılacak en doğru hamle, stresle baş etme yöntemlerini öğrenmektir.

Modern Dünyanın Hastalığı Stres 1 - Modern Dünyanın Hastalığı Stres

Stresle Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?

Herkesin stres anlarında bu durumla başa çıkmak için yaptığı şeyler farklı olsa da uzmanlar tarafından önerilen bazı yöntemler de var:

  • Kendinize zaman ayırın.
  • Rahat edebileceğiniz kıyafetler giyin.
  • Yürüyüş ve spor yapın.
  • Alkol ve sigara kullanmayın.
  • Sebze-meyve ağırlıklı, dengeli beslenin.
  • Gürültülü ortamlardan uzak durmaya çalışın.
  • Sizi üzen kişi ve durumlardan uzak durun ve sevdiklerinizle olun.
  • Size stres yaratan konu hakkında yardım isteyin.
  • Sevdiğiniz bir konu hakkında hobi edinin.
  • Uykunuzu iyi almaya özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Botoks, Zehir mi Yoksa İlaç mı? başlıklı makalemizde botoks nedir, botoks nedir ne işe yarar ve botoks öncesi ve sonrası hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ebola Virüsü

Ebola Virüsü Nedir? Bulaştığında Ne Olur?

Ebola virüsü insana bulaştığında yüksek ateş, iç ve dış kanamalarla seyreden ebola hastalığına sebep olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Botoks, Zehir mi Yoksa İlaç mı?
Botoks, Zehir mi Yoksa İlaç mı?

Botoks, birçoğumuzun magazin programlarından ya da çevremizden duymuş olabileceği bir ilaçtır. Tıptaki adı botulinum toksini …

Kapat