Home / Genel Bilgi / Menopoz Belirtileri Nelerdir?
Menopoz Belirtileri
Menopoz Belirtileri

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Her kadın vücudunda belli bir miktar yumurta hücresi ile dünyaya gelir. Ergenliğe girdikten itibaren her ay, döllenme olsun ya da olmasın bu yumurtalardan bir ya da birkaç tanesi döl yatağına bırakılır. Eğer döllenme gerçekleşirse hamilelik olur. Eğer döllenme gerçekleşmezse bu yumurta kalınlaşan rahim tabakası ile birlikte atılır, bu olaya da menstruasyon denir. Halk arasında bu döngü her ay olarak bilinse de normalde 28-45 gün arasında gerçekleşir. İşte vücuttaki bu yumurtalar bittiğinde menopoz durumu ortaya çıkar. Kadın vücudu üreme evresini tamamlamıştır. Genellikle bu süre yaklaşık 50’li yaşlarda tamamlanır. Bu noktadan sonra kadında menopoz belirtileri ortaya çıkar. Oldukça sıkıntılı olan bu süreç normaldir ve geçicidir. Yine de belirtileri hafifletmek için kullanılabilecek ilaçlar vardır.

Menopoz belirtileri arasında en belirgin olanı adet kesilmesidir. Artık yumurtlama olayı gerçekleşmediği için menstrüasyon döngüsü durmuş olacaktır. Bunun dışındaki belirtileri arasında duygusal dengesizlik, baş ağrıları, sıcak basmaları, uykusuzluk, yorgunluk, sık idrara çıkma ve idrarını tutamama, idrar yolu enfeksiyonları, deride ve vajinada kuruluk sayılabilir. Ayrıca kadınlarda üretilen östrojen hormonu menopoz sırasında ve sonrasında düşeceği için, kalp damar rahatsızlıkları ve osteoporoz riski artmaktadır.

Menopoz Belirtileri

Neler Yapılabilir?

Menopoz kaçınılmaz olarak gerçekleşecek, sağlıklı kadınlarda normal olan bir durumdur. Ancak menopoz belirtileri oldukça can sıkıcı olabilir ve günlük hayatı sekteye uğratabilir. Bu dönemi daha rahat atlatabilmek için yapılabilecek birkaç şey vardır. Bunların en başında bir kadın doğum uzmanı doktora görünmek gelir. Periyodik muayeneler ve hormon tedavileri ile daha az rahatsız olacak şekilde menopoz belirtileri azaltılabilir. Bunların dışında yapılabilecek şeyler arasında stresten uzak durmak, bol sıvı tüketmek, tuz tüketimini azaltmak ve dengeli beslenmek vardır. Özellikle beslenme konusu çok önemlidir. Besin değeri yüksek, hafif gıdalarla beslenmek gerekir. Yüksek kolesterollü yiyeceklerden kaçınmak ve bol bol taze sebze-meyve tüketmek yararlı olacaktır. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekmektedir. Fiziksel aktiviteyi arttırıp düzenli spor yapmak hem zihnen hem de bedenen sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır. Fazla kilo almamaya dikkat edilmeli, vücut ağırlığı korunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Beyin Anevrizması Nedir? başlıklı makalemizde anevrizma beyin, anevrizma beyin ameliyatı ve anevrizma beyin baloncuğu hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir