Home / Hastalıklar / Menisküs Nedir? Zarar Gördüğünde Ne Gibi Belirtiler Olur?
Menisküs

Menisküs Nedir? Zarar Gördüğünde Ne Gibi Belirtiler Olur?

Menisküs vücudumuzda her iki bacağımızda ikişer tane bulunan ve eklemlerimizi koruyan bir kıkırdaktır. Bacak ve uyluk kemikleri arasında C şeklinde bulunur ve kemiklerin birbirine sürterek aşınmasını önler. Sporcularda, özellikle futbolcularda sık sık bu bölgede yaralanmalar görülür. Bu yaralanmalar sonucunda kıkırdak yırtılabilir. İlerleyen yaşa bağlı olarak kıkırdağın aşınması ve elastikiyetini kaybetmesi de diz bölgesinde problemlere neden olabilir. Diz bölgesinde görülen yaralanmalarda yapılan MR tekniği ile kıkırdaktaki yırtık teşhis edilebiliyor. Yırtığın tipi, derecesi ve hastanın aktivite düzeyine bağlı olarak hafif olgularda istirahat ve buz uygulamasıyla kolayca tedavi edilebiliyor.

Menisküs yırtıldığında görülen ilk belirti diz bölgesinde hissedilen ağrıdır. Ağrı genellikle diz büküldüğü zaman hissedilir, bacak düz konumdayken ağrı görülmeyebilir. Örneğin merdiven çıkma, eğilme, namaz kılma sırasında şiddetli ağrı hissedilebilir. Oluşan yırtığın derecesine göre diz açılıp kapatılırken ses çıkması, dizde kilitlenme ya da şişlik oluşabilir. Kıkırdağın yanında etrafındaki kemik, bağ dokusu ve kaslarda da hasarlar görülebilir.

Menisküs

Menisküs Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Geçmişte açık yöntemle cerrahi gibi tedaviler olsa da günümüzde terk edilmiştir. Artık kapalı cerrahi yöntemleri ile bölgedeki yaralanmalar daha az travmatik bir şekilde tedavi edilebiliyor. Menisküsün kapalı şekilde onarılması işlemine artroskopi deniliyor. Bu yöntemde ucunda kamera bulunan ince ve uzun kılavuz cihazlar problemli bölgeye yerleştiriliyor. Bölgede görüntü sağlandıktan sonra yine aynı aletin ucunda bulunan cerrahi aletler ile duruma göre kıkırdak parçaları çıkarılıyor ya da tamir ediliyor. İşlem sonunda hastalar hemen taburcu olup evlerine gidebiliyorlar. Ancak normal aktivitelerine tekrar dönmeleri için işlem üzerinden üç ya da dört hafta geçmesi gerekebiliyor.

Menisküs diz ekleminin sağlığı için çok önemli bir yapıdır. Vücudumuzdaki görev diz bölgesine gelen yükleri dengeli bir şekilde bacak kemiklerine iletmektir. Bu sayede eklem uyumu sağlanır ve kişi rahatça yürüyebilir ya da diğer fiziksel aktiviteleri gerçekleştirebilir. Yaralandığı zaman da hareket sırasında şiddetli ağrıya sebep olabilir. Bu yüzden dize alınan darbeler sonucunda beklenmeyen şiddette ağrı ve şişlik hissedildiğinde mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Morbid Obezite Nedir? Kesin Tanısı Nasıl Konur? başlıklı makalemizde morbid obez ameliyatı, morbid obezite belirtileri ve morbiz obez bmi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Fibromiyalji

Fibromiyalji Nedir? Tanısı Nasıl Konur?

Fibromiyalji, özellikle yoğun iş temposuna sahip bireylerde görülen yaygın ağrılardır. Vücudun birden çok bölgesinde şiddetli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Elektronik Sigaranın Zararları
Elektronik Sigaranın Zararları Var Mıdır? Sigarayı Bıraktırır mı?

Elektronik sigaraların içinde çeşitli aromalarda nikotin solüsyonu bulunur. Cihaz pil gücünü kullanarak bu solüsyonu yakmadan …

Kapat