Home / Genel Bilgi / Mantarın Faydaları Nelerdir?
Mantarın Faydaları
Mantarın Faydaları

Mantarın Faydaları Nelerdir?

Yemeklerimizin lezzetine lezzet katan, kendi başına bile bir lezzet şöleni olan sebze grubundan bir yiyecektir mantar. Sotelerin içinde kullanılabildiği gibi kendi başına yemekleri ister fırında ister kızartma olarak yapılabilir. Lezzeti gibi mantarın faydaları da pek çoktur.

Günümüzde en yaygın bulunan mantar türü kültür mantarıdır. Pazarlardan ve marketlerden satın alabileceğimiz kültür mantarı, özel bir yöntem ile yetiştirilir. Nemli, karanlık bir odada özel besi yerleri hazırlanır. Mantarlar sporla ürediği için, böyle bir ortama ihtiyaçları vardır. En yaygın tür kültür mantarı olsa da birçok başka mantar türü de vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Her mantar türü yenmez. Bazı mantarlar zehirlidir. Bu durum hafife alınmamalıdır çünkü bazı türleri ölümcül olabilir. Birbirlerine oldukça benzeyen bu mantar türlerini tüketmemek gerekir. Vahşi doğada karşılaştığınız mantarları konu hakkında yeterince bilginiz yoksa tüketmemelisiniz. İşte yenebilen birkaç mantar türü:

Mantarın Faydaları

  • İmparator mantarı: Turuncu şapkalı ve beyaz sporlu olan bu mantar ailesi arasında zehirli türler de bulunur. Bu yüzden toplarken ve yerken mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.
  • Kuzu göbeği mantarı: Halk arasında şifalı mantar olarak bilinir ancak kesinlikle çiğ yenmemesi gerekmektedir.
  • Pestik mantarı: Ülkemizde de yetişen çok lezzetli bir mantar türüdür. Batı Karadeniz yöresinde ayı mantarı adıyla bilinir.
  • Tirmit mantarı: İlk çıktığında sarı olan rengi olgunlaştıkça kırmızıya döner. Pişirmesi kolay, tadı çok lezzetlidir.

Mantarın faydaları saymakla bitmez. Yüksek D vitamini içeriği ile D vitamini ihtiyacınızın büyük çoğunluğunu karşılayabilir. Besin değerleri çok yüksek olduğu için oldukça besleyici bir yiyecektir. Mantar türleri arasında fark olmaksızın, hepsinden aynı fayda alınabilir. İçerisinde yüksek ortanda protein vardır ancak sanılanın aksine etin yerini tutmaz. Çünkü mantarın içerisindeki protein hayvansal protein değildir ve insan vücudunun hayvansal proteine ihtiyacı vardır. Normalde sadece hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini mantarın içinde de vardır. Vitamin ve mineral içeriği çok zengindir. Mantarın faydaları yanında kalorisi de çok düşüktür. Diyette olanların besleyicilik açısından sıklıkla tercih edebileceği bir besindir.

Bir önceki yazımız olan Şizofreni Hastalığı başlıklı makalemizde şizofreni belirtileri nelerdir, Şizofreni Hastalığı ve şizofreni hastalığı belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir