Home / Hastalıklar / Kısırlık Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Kısırlık
Kısırlık

Kısırlık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık çiftlerin korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen bebek sahibi olamaması durumudur. Tıptaki adı infertilite olan rahatsızlığın sebebi kadından, erkekten ya da her ikisinden de kaynaklanıyor olabilir. Dünyada her 4 çiftten 1’i bu problemle karşı karşıyadır. Bu sorunu yaşayan çiftlerde hem kadın hem erkek fiziksel ve psikolojik olarak değerlenmeli ve desteklenmelidir.

Çocuk sahibi olamama problemiyle çiftler kliniğe başvurduklarında nedenleri ve bu nedenlere bağlı olarak tedavi yöntemlerini belirlemek için detaylı olarak muayene edilir. Sorunun kaynağını saptamak tedavi seçeneklerini değerlendirmek ve olası başarı şansını belirlemek için çok önemlidir. Kısırlık her iki çiftte de birçok nedene bağlı olarak görülebilir. Genelde bu muayene kısırlık testi denilen bir dizi testten oluşur. İncelemeye önce erkekten başlanır çünkü tanısı ve tedavisi daha kolaydır.

Kısırlık

Erkeklerde Kısırlık Testleri

Yapılacak ilk tetkik spermiogramdır. Bu tetkikle erkeğin spermlerinin sayısı ve hareketliliği belli kriterlere göre değerlendirilir. Doğru sonuçlar alabilmek için erkeğin 3 gün önce cinsel ilişki veya mastürbasyon yapmaması gerekmektedir. Test için erkekten bir miktar meni istenir. Bu işlemden sonra kanda veya menide sperme karşı antikor olup olmadığına bakmak için antisperm antikor testi yapılır. Bunun yanında üreme organındaki yapı ve işlev bozuklukları da değerlendirilir. Testislerin yapısı, sperm kanallarındaki darlıklar, varikosel gibi hastalıklar incelenir. Yapılan tetkiklerde bir anormalliğe rastlanmazsa kadın partnere kısırlık testleri yapılır.

Kadınlarda Kısırlık Testleri

Kadınlarda infertilite görülmesinin en yaygın nedeni yumurtlama bozukluklarıdır. Normal yumurtlama işleminin gerçekleşip gerçekleşmediği, salgılanması gereken hormonlar ve hastalıklar test edilir. Adet döngüsünün ilk günü yapılan hormon incelemeleri, rahimden alınan biyopsiler ve ultrason ile yumurtalıkların izlenmesi işlemleri ile bir anormallik olup olmadığı kontrol edilir. Bunun dışında tüplerde bir tıkanıklık olup olmadığı, yapışıklıklar ve miyomlar değerlendirilir. Herhangi bir partnerde anormallikle karşılaşıldığında tedavi safhasına geçilir.

Kısırlık Tedavisi Yöntemleri

Kısırlık, yumurtlama safhasındaki problemlerden dolayı oluyorsa yumurtlamayı arttırıcı tedaviler önerilir. İnfertiliteye yol açan bir hastalık ya da neden varsa ortadan kaldırılır. Bunun dışında inseminasyon, tüp bebek tedavileri ve mikroenjeksiyon gibi tedaviler de vardır. Çift kliniğe başvurduktan ve sorun tanımlandıktan sonra en uygun tedaviye başlanacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nervoza Nedir? Neden Ortaya Çıkar? başlıklı makalemizde anoreksiya belirtisi, anoreksiya nervoza belirtileri ve anoreksiya tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir