Home / Genel Bilgi / Kişilik Bozukluğu Değil Gerçek Bir Hastalık: Depresyon
Depresyon
Depresyon

Kişilik Bozukluğu Değil Gerçek Bir Hastalık: Depresyon

Değişen hayat şartlarında artık gündelik hayat çok hızlı ilerliyor. Hayatın zorluğundan ve insanların yaşam koşulları yüzünden birbirinden her gün biraz daha uzaklaşması yüzünden depresyon, çağımızda oldukça yaygın bir hastalıktır. Sanılanın aksine bir kişilik bozukluğu değiş, fizyolojik etkileri ve belirtileri olan gerçek bir hastalıktır ve tedavi gerektirir. Kişinin günlük hayatını ve yaşam kalitesini oldukça fazla etkiler. Öyle ki özellikle ağır depresyon vakalarında hastalar işlevlik özelliklerini kaybetme noktasına bile gelebilirler.

Depresyon 1 - Kişilik Bozukluğu Değil Gerçek Bir Hastalık: Depresyon

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Çok yaygın belirtileri olsa da fark edilmesi en kolay olan belirti genel bir hoşnutsuzluktur. Hastalar genel olarak hayata karşı umutsuz, kaygısızdırlar ve aşırı bir üzüntü halindedirler. İş, para ve sağlık gibi konularda normalden fazla bir şekilde endişelenirler. Kafaları daima bu tarz düşüncelerle meşguldür. Ayrıca öz saygıyı yitirme, kendini sevmeme, intihar düşünceleri hatta intihar girişimleri gibi ciddi belirtileri ve komplikasyonları vardır. Genel olarak hiçbir şeyden zevk alamazlar. Sosyal ortam, yapılan aktiviteler, cinsel ilişkilerden alınan zevk önemli ölçüde azalmış durumdadır. Dalgınlık, unutkanlıkla beraber duygu değişimi yüzünden iştahsızlık ve kilo kaybı da görülebilir. Derin üzüntü hali, zihnin sürekli meşgul olması gibi durumlar kişinin günlük işlerini bile yapmakta zorlanmasına yol açar.

Tedavisi Nedir?

Depresyon tedavisi, terapi ve çeşitli ilaçların kullanımından oluşmaktadır. Öncelikle bir psikiyatriste başvurmak hastalığın daha çabuk atlatılması için çok önemlidir. Normalde depresyon olgusu 6 ile 24 ay arasında kendi kendine geçebilse de intihar düşünceleri ve girişimleri olan hastalar mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır. Ayrıca psikiyatrist yardımıyla tedavi süreci 1-2 ay gibi kısa sürelere düşürülebilir.

Depresyon, tekrarlayabilen bir hastalıktır. Daha önce depresyon geçirmiş olmak hastalık için bir risk faktörüdür. Ayrıca uygun olmayan sosyal ortam, düşük sosyoekonomik düzey, anksiyete bozuklukları, erken ebeveyn kaybı, kişilik yapısı, madde ve alkol kullanımı, cinsel ve fiziksel istismara maruz kalmak, tıbbi ilaçlar ve hormonsal değişiklikler de depresyona sebep olabilir. Normal yastan çok daha farklıdır. Normal yasta insanlar tabii ki derin bir üzüntü içerisindedirler ama bu durum kendiliğinden zamanla geçer ve günlük işlerini aksatmalarına neden olmaz.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Çürüğü Nasıl Oluşur? başlıklı makalemizde Diş Çürüğü, diş çürüğü ağrısı ve diş çürüğü ağrısı nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ödem

Ödem Nedir? Ödemden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Ödem vücutta aşırı miktarda sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Kılcal kan damarlarındaki osmotik basınç dengesinin bozulması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Diş Çürüğü
Diş Çürüğü Nasıl Oluşur?

Diş çürüğü dişte sert doku kaybına neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Ağız floramızda bulunan çeşitli …

Kapat