Home / Genel Bilgi / Kangren Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?
Kangren
Kangren

Kangren Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Kangren dokularda meydana gelen kanlanma bozukluğu sebebiyle oluşan yumuşama, büzülme, kuruma ve kararma ile kendini gösteren bir hastalıktır. Hastalık her türlü organı tutabilir ve organda doku kaybına yol açar. En çok görüldüğü organlar el, ayak, apandis ve ince bağırsaktır. Cildi etkilediği için belirtileri gözle kolayca görülebilir. Kuru ve yaş olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Yaş kangrende ülserli dokularda akıntılar görülebilir.

Kangren

Kangren Nedenleri

Hastalığın nedeni yetersiz kanlanmadır. Yetersiz kanlanma sonucu kanın taşıdığı oksijen, şeker gibi besinlerden hücreler faydalanamaz ve dokular ölür. Kanlanmanın yetersiz olmasına yol açan şeyler ise travma, damarlarda tıkanıklık, enfeksiyonlar olabilir. Ya da komşu bir organda oluşan şişlik de kan akımının azalmasına sebep olmuş olabilir. Diyabet, obezite, alkol bağımlılığı, çeşitli tümörler, periferik damar hastalığı ve AIDS gibi rahatsızlıklar da neden olabilir. Bunun dışında uyuşturucu madde kullanımı, sigara alışkanlığı ve sağlıksız bir yaşam tarzı kangren oluşumunu kolaylaştırıcı faktörlerdendir. Kanser hastalarında uygulanan radyoterapi ve kemoterapi gibi tedaviler, sağlıksız ve yetersiz beslenme diğer nedenler arasında sayılabilir.

Kangren Belirtileri

Kangren, ilk başlarda deride kızarıklık, şişlik ve iltihaplanma yapar. İltihap sonucunda oluştuğu bölgeden kötü bir koku yayılmasına sebep olur. Oluşan bölgede şiddetli ağrı ve his kaybı söz konusudur. Yaş olan türü vücutta ince bir deri tabakasıyla kaplı siyah renkte sivilceye benzeyen bir görüntüdedir. Tedavi edilmediği zaman şiddetli ağrı, halsizlik ve ateş yapar. Kuru olanda ise üst deride soğuk ve sert nasır benzeri bir yapı meydana getirir. Tedavi edilmediğinde deri zamanla ölür, koyu renge döner, sert ve soğuk bir görünüm alır. Kangren, ayakta ortaya çıktığında ise soğuk ve renksiz ayaklar, yaralar ve akıntılı ülserler ile kendini gösterir.

Kangren Tedavisi

Kangren öncelikle neden olan faktörlerin ortaya kaldırılmasıyla tedavi edilir. Kandaki şeker miktarının ayarlanması ve enfeksiyonların tedavisi gibi işlemler sonucunda neden olan faktörler ortadan kaldırılır. Bu aşamadan sonra hastalık nedeniyle oluşan ölü dokuların kaldırılması gerekmektedir. Etkilenen alanın büyüklüğüne göre bazen parmakların ya da uzuvların kesilmesi bile gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Gün İçinde Enerjiniz Çabuk mu Tükeniyor? İşte Halsizlik Nedenleri ve Yapılabilecekler başlıklı makalemizde acıkınca halsizlik nedenleri, bacaklarda halsizlik nedenleri ve bebeklerde halsizlik nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir