Home / Genel Bilgi / Kalp Krizi Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Kalp Krizi
Kalp Krizi

Kalp Krizi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi, kalbi besleyen koroner arter damarların tıkanıp kalbin beslenememesi ve bunun sonucunda vücuda yeterli kan pompalanamaması durumudur. Vücudumuzdaki hücrelere oksijeni kan taşır. Eğer kalp vücuda yeterli kan pompalayamazsa hücreler oksijensiz kalır ve ölürler. Bu durumdan en çok etkilenen organımız beyindir. Beyin yapısı itibariyle çok fazla kana ve oksijene ihtiyaç duyan bir organdır. Yetersiz oksijen ve kanlanma anında çok çabuk zarar görebilir. Kalp krizi, ani ölümle sonuçlanabilen çok ciddi bir acil durumdur.

Kalp krizini tetikleyebilecek birçok risk faktörü bulunmaktadır: Genetik yatkınlık, dengesiz ve sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, sürekli oturarak çalışma, hipertansiyon hastalığı, şeker hastalığı, yüksek kolesterol seviyesi gibi birçok faktör kalp krizine sebep olabilir. Bu yüzden de özellikle kalp rahatsızlığı olan bireylerin düzenli spor yapmaları, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri, yağlı yiyeceklerden kaçınmaları gerekmektedir.

Kalp krizinin en önemli belirtileri arasında kalp üfürümü denilen angina pectoris gelir. Hatta bu olguya kalp krizinin erken aşaması da denilebilir. Angina, boğulmak anlamına gelir. Gerçekten de kalp üfürümü olan hastalar, atak gerçekleştiğinde nefes alamıyor, boğuluyor gibi hissederler. Ayrıca sol kol, omuz, ense ve yüz bölgelerinde şiddetli ağrı duyarlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden doktora görünmek gereklidir. Hemen gerekli testlerin yapılması ve hastalığın kontrol altına alınması gerekmektedir. Bunun dışında hastada mide bulantısı, kusma, terleme ve bayılma gibi başka belirtiler de görülebilir.

Kalp Krizi

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalıdır?

Maalesef kalp krizi anında koroner damarlarda oluşan tıkanıklığı geçirecek bir yöntem ya da manevra yoktur. Kişinin vakit kaybetmeden tam teşekküllü bir hastaneye kaldırılması gerekmektedir. Eğer kriz anında yalnızsanız, hemen odanızın ve evinizin kapısını aralayıp yakınlarınıza haber verin. Ayakta durmayın çünkü aniden bayılırsanız travma geçirebilirsiniz. Yapabiliyorsanız pencereleri açıp içeriye daha çok oksijen girmesini sağlayın. Kesinlikle sıcak su ya da soğuk su uygulamayın, özellikle soğuk su damarları daha da daraltabileceği için durumu iyice kötüleştirebilir. Yakınınızda bulunuyorsa bir adet aspirini suyla yutmak yardımcı olabilir. Burun deliklerini kapatarak kuvvetli öksürmek, kan akımını arttırır ve düşük bir ihtimal de olsa tıkanıklığı rahatlatabilir.

Bir önceki yazımız olan Kişilik Bozukluğu Değil Gerçek Bir Hastalık: Depresyon başlıklı makalemizde Depresyon, depresyon bas zinlamasi yaparmi ve depresyon belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir