Home / Sağlık / Kalp dostu besinler nelerdir? Her gün düzenli 2 domates yerseniz…

Kalp dostu besinler nelerdir? Her gün düzenli 2 domates yerseniz…

Vücudun sağlıklı bir işleyişi için kalp sağlığı oldukça önemlidir. Damarların tıkanması kan seviyesindeki dengesizlik gibi birçok faktör kalp sağlığını olumsuz etkiler. Bunun en temel etkeni ise sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Peki kalp dostu besinler nelerdir? Her gün düzenli domates tüketmenin ne gibi faydası vardır. Haberin detayında tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Vücuttaki kan akışını sağlayan [...]
Kalp dostu besinler nelerdir? Her gün düzenli 2 domates yerseniz...

Vücudun sağlıklı bir işleyişi için kalp sağlığı oldukça önemlidir. Damarların tıkanması kan seviyesindeki dengesizlik gibi birçok faktör kalp sağlığını olumsuz etkiler. Bunun en temel etkeni ise sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Peki kalp dostu besinler nelerdir? Her gün düzenli domates tüketmenin ne gibi faydası vardır. Haberin detayında tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Vücuttaki kan akışını sağlayan ve diğer tüm organlarında onun sağlığına bağlı olan kalbin sağlığını olumlu destekleyecek bazı besinlere ihtiyaç duyar. Tamamen kas ve damarlardan oluşan bu organ belli bir ritim ile vücuttaki kanı pompalar. Hayati önem taşıyan kalp en hassas organlardan biridir. Psikolojik ve fiziyolojik hasar aldığında tedavisi zor olan bu besinin sağlığını korumak önemlidir. Kanda ya da damarlarda yaşanan her hangi bir sorun da kalbin olumsuz çalışmasını destekler. Kalp ritim bozukluğu, panik atak, kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi ciddi rahatsızlıklar insanın ölümüne neden olabilir. Bu gibi durumları önlemek için düzenli bir şekilde bazı besinler tüketilmelidir.

Kalp sağlığına iyi gelen besinler

PEKİ KALP DOSTU BESİNLER NELERDİR?DOMATES

Yüksek miktarda içerdiği antioksidan sayesinde damarlarda plak oluşumunu önleyerek tıkanıklığı ve ona bağlı gelişen hastalıkları engeller. Uzmanlar günde iki domates tüketilmesinin kalp sağlığını olumlu etkilediğini vurguluyor.

Domates

YEŞİL ÇAY

Polifenoller maddesi bakımından zengin olan yeşil çay vücuttaki tüm toksinleri temizler. Siyah çaya oranla gün içerisinde kalp hastalığı riski olanların düzenli bir şekilde yeşil çay ya da ona benzer papatya, adaçayı gibi çaylar tüketilmelidir.

Yeşil Çay

SOYA

İçerdiği B1, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve potasyum sayesinde kalp hastalıklarına yol açabilecek durumları önler. Yapılan bazı araştırmalarda günde 25 gram soya tüketerek yaşanma ihtimali olan tüm hastalıkların riskini azaltır.

Soya

SARIMSAK

Damar içindeki pıhtılaşmayı engelleyerek kroner kalp hastalıklarının oluşumunu azaltır. Uzmanlar her gün düzenli bir şekilde bir diş çiğ sarımsak tüketerek sadece kalp değil tüm vücut sağlığının korunduğunu belirtiyor.

Sarımsak

PANCAR

İşlem görmüş şeker insan sağlığını özellikle kalp sağlığını olumsuz etkiler. Ancak düşük kaloriye sahip doğal şeker olan pancar hem vücudun şeker ihtiyacını giderir hem de kalp sağlığını korur. Pancar potasyum ve folik asit bakımdan da güçlü bir sebzedir.

Pancar

BALIK YAĞI

Omega – 3 yağ asidi bakımından zengin olan balık yağı, güçlü antioksidanlardan biridir. Bu özelliği sayesinde damar içi tıkanmayı önleyerek kalp sağlığını olumlu etkileyen besinlerden biridir.

Balık yağı

CEVİZ

Balık yağı gibi omega – 3 yağ asidi içeren bu besinde günde dört tane tüketildiğinde kalbin ihtiyacı olan maddeleri sağlar. Bunların yanı sıra E vitamini ve magnezyum bakımından da zengin bir besindir.

Ceviz

Bir önceki yazımız olan Ebola Virüsü Nedir? Bulaştığında Ne Olur? başlıklı makalemizde ebola virüsü 2018, ebola virüsü aşısı ve zaire ebola virüs hakkında bilgiler verilmektedir.

About Yonetici

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir