Home / Genel Bilgi / İlk Yardım Nasıl Yapılır?
İlk Yardım
İlk Yardım

İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İlk yardım kaza veya hayati tehlike oluşturan bir durumda yaralı kişiyi hayatta ve stabil tutmaya çalışmaktır. Bunun için bazı teknik ve uygulamalar vardır ama her şeyden önce mutlaka sağlık kuruluşlarına haber vermek gerekmektedir. Bu teknikler hastayı iyileştirmez sadece durumunun daha da kötüye gitmesini engeller ve zaman kazandırır. İlk yardım konusunda eğitim almamış ve sertifikası olmayan kişiler bu teknikleri uygulamamalıdır.

İlk Yardım

Yapılması gerekenler öncelikle hastayı mümkünse güvenli bir yere almak, hastanın durumunu teşhis etmek ve sağlık kuruluşlarına haber vermektir. Eğer iç kanama şüphesi veya bir sıkışma durumu varsa hasta yerinden oynatılmamalıdır. Teşhis koyabilmek için yardımı uygulayan kişi kafasını hastanın başına yaklaştırır ve solunumu dinler. Aynı anda parmağını şah damarına koyup nabzı kontrol eder. Nabız kontrol etme işlemi çok uzun sürmemelidir. Eğer solunum yoksa hava yolunu tıkayan yabancı cisim varlığı kontrol edilir. Solunum ve nabız varsa hasta koma pozisyonuna getirilir ve bölgedeki diğer yaralılara geçilir. Koma pozisyonu hastanın sol bacağını karnına doğru çekip, sağ elinin üstünde sol tarafına yatırılmasına denir. Bu sayede hasta daha rahat soluk alıp verir. Eğer nabız yoksa hemen kalp masajına geçilmelidir. Kalp masajı sağlık ekipleri gelene kadar kesintisiz bir şekilde sürdürülmelidir. Halk arasında iman tahtası diye bilinen sternum kemiğinin ortasına doğru kalp masajı yapılmalıdır. Eğer solunum da yoksa kalp masajı arasında suni teneffüs yapılmalıdır. Yardım eden iki kişi varsa bir kişi kalp masajı yaparken diğeri suni teneffüs yapabilir ancak tek kişi varsa 30 kalp masajından sonra hastaya 2 defa solunum verilir. Bu işlem yapılırken fazla kuvvet uygulamaktan korkulmamalıdır ve bel düz tutularak vücut ağırlığı ile kalp masajı yapılmalıdır.

İlk yardım acil durumlarda uygulandığında hayat kurtarıcıdır. Sağlık ekiplerinin olay yerine gelme süresi çoğu durumda hastanın hayatını kurtarmaya yetmeyebilir. Solunum ve dolaşım insan için hayati önemdedir ve 3-4 dakika gibi kısa sürelerde bile kesildiğinde kalıcı zararlara hatta ölüme neden olabilir. Bu yüzden bu konuda eğitim almış kişiler tarafından sağlık ekipleri gelene kadar yapılacak olan ilk yardım hastanın hayatta kalma şansını %50 arttırır.

Bir önceki yazımız olan Elektronik Sigaranın Zararları Var Mıdır? Sigarayı Bıraktırır mı? başlıklı makalemizde elektronik sigara işe yarıyor mu, elektronik sigara mı zararlı normal sigaramı ve elektronik sigaranın zararları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir