Home / Genel Bilgi / Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
Huzursuz bacak sendromu
Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu basit bir uyuşma ya da karıncalanma değildir. Özellikle geceleri yatarken kollarda ve bacaklarda aşırı bir rahatsızlık hissi uyandıran nörolojik bir hastalıktır. Hastalığa nöroloji alanında uzmanlaşmış doktorlar bakar. Sizin de buna benzer bir rahatsızlığınız varsa mutlaka uzman bir nöroloğa başvurun.

Hastalık özellikle dinlenme durumunda şiddetlenir. Kollarda ve bacaklarda tam olarak tarif edilemeyen bir rahatsızlık hissi ve sürekli hareket etme ihtiyacı gözlenir. Rahatsızlığa karıncalanma, kaşıntı, ürperme, ağrı ve yanma hisleri eşlik eder. Bulgular normalde de görülebilen hisler olduğu için kesin tanı koymak zor ve uzun süren bir süreçtir. Tam olarak ayrılabilmesi için hastalığın uzun süredir devam ediyor olması ve özellikle dinlenme hallerinde ortaya çıkması gerekmektedir. Her yaştan bireyde hastalık görülebilir ancak yaş ilerledikçe belirtilerin arttığı söylenmektedir.

Toparlayacak olursak hastalığın huzursuz bacak sendromu belirtileri şöyle sıralanabilir: Bacaklarda ve ayaklarda huzursuzluk hissi, huzursuzluk hissi sebebiyle sürekli hareket etme ihtiyacı, gece saatlerinde ortaya çıkan ağrı ve rahatsızlık, ağrının ve rahatsızlığın ortaya çıktığı bölgenin hareket ettirilmesiyle kısa süreli rahatlama ve bacaklarda istemsiz seğirmeler.

Huzursuz bacak sendromu

Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu genelde nedeni tam olarak belli olmayan bir hastalıktır. Bu tür hastalığa idiyopatik hastalıklar denmektedir. Yine de hastalığın ortaya çıkmasında bazı etkenler olduğu düşünülmektedir. Bunlardan bazıları genetik yatkınlıklar, dopamin seviyesinde anormallik, gebelik, anemiler (özellikle demir eksikliği anemisi), nöropati, aşırı alkol kullanımı, omurilikle ilgili problemler, serotonin miktarını etkileyen bazı psikiyatrik ilaçların kullanımıdır.

Tedavisi Nedir?

Huzursuz bacak sendromu iki türde görülebilir. Tedavinin belirlenmesi için hastalığın hangi türde olduğu belirlenmelidir. Hastalığın sekonder tipinde rahatsızlığa sebep olan başka bir hastalık yattığı için bu hastalıkların tedavisi belirtileri azaltacak veya ortadan kaldıracaktır. Ancak idiyopatik karakterdeyse yani nedeni tam olarak bilinemiyorsa bu noktada masaj, sıcak ve soğuk uygulamaları, egzersizler ve ilaç tedavileri hastaya yardımcı olacaktır. Bunun yanında beslenmeye dikkat edilmesi ve kafein gibi hastalığı tetikleyici özellikle maddelerin kullanımının kısıtlanması da etkili olacaktır. Hastalık yaşam kalitesini oldukça düşürebilir, bu yüzden uzman bir doktora görünüp tavsiye ve tedavilerine uymakta büyük yarar vardır.

Bir önceki yazımız olan Sjögren Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sjögren Sendromu, sjögren sendromu alternatif tıp ve sjögren sendromu belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir