Home / Genel Bilgi / Horlama Nedir? Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?
Horlama
Horlama

Horlama Nedir? Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?

Horlama, uyurken nefes yolundaki bir daralma sonucunda verilen havanın yüksek ses çıkartması sonucu oluşur. Kişi ve çevresindekiler için oldukça rahatsız edici olabilir. Horlamanın apneli ve apnesiz çeşitleri vardır. Apneli horlama kişinin uykusunu böler ve tam bir nefes kesilmesi durumu yaratır. Bu nedenle çok tehlikelidir ve kesinlikle tedavi gerektirir. Bunun dışında apneli ya da apnesiz olsun uyku kalitesini yüksek oranda düşürür ve kişinin yorgun uyanmasına neden olur. Sağlıklı ve dinlendirici bir uyku çekilmesine engel olup gün içindeki enerjiyi düşürür. Özetle hayat kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur.

horlama

Horlama Nedenleri ve Tedavileri

Horlamanın nedeni büyük olasılıkla hava yolundaki bir daralmadır. Bu daralma burun tıkanıklığı nedeniyle oluşmuş olabilir. Burun tıkanıklığının sebebi ise üst solunum yolu enfeksiyonları ya da burun kemiklerindeki şekil bozuklukları olabilir. Burun dokularındaki daralmaya neden olan etkenleri çözmek için genellikle cerrahi yöntemlere başvurulur. Bazen de bu sorunun sebebi geniz eti ve/veya bademcik büyümesidir. İkisi de genelde küçük yaşta çocuklarda beklenen rahatsızlıklar olsa da yetişkinlerde görülme ihtimalleri de vardır. Bu durumda çözüm yine cerrahi yolla olacaktır. Eğer sorun burun tıkanıklığından kaynaklanıyorsa burun açıcı dekonjestan ilaçlar kullanılabilir. Bunların dışındaki sebepler kilo fazlalığı, alkol ve sigara tüketimi ve yanlış uyku pozisyonlarıdır. Kilo fazlalığı sebebiyle boyun çevresi 40 santimetreyi aşarsa bu horlamaya sebep olabilir. Yanlış uyku pozisyonlarında da kişinin rahat nefes alamayacağı bir pozisyon söz konusudur. Örneğin sağ burun deliği tıkanan bir kişi sol tarafına yatacak olursa iki burun deliğinin de hava kapasitesi azalmış ve kişinin nefes alması zorlaşmış olacaktır. Boynu çok fazla geriye ya da ileriye konumlandırmak da hava yolunu daraltabilir. Bu şekilde oluşan horlama için tedavi seçenekleri vardır. Örneğin kişiyi horlamaya başladığında uyandıracak cihazlar kullanılabilir ve kişi yavaş yavaş doğru uyku pozisyonunda uyumaya alışabilir. Ya da kişi sırt üstü uyuduğunda hava yolunun daralması sonucu oluşuyorsa, sırt bölgesine sabitlenecek bir tenis topu ya da onun gibi bir obje kişinin uyku esnasında sırt üstü dönmesine engel olabilir.

Bir önceki yazımız olan Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri başlıklı makalemizde sabah dinç uyanmak, sabah dinç uyanmak için ilaç ve sabah dinç uyanmak için kür hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir