Home / Hastalıklar / Hemoroid Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Hemoroid
Hemoroid

Hemoroid Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid ya da halk arasında bilinen adıyla basur, makat çevresindeki damarların şişmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Basur çeşitli faktörlerden etkilense de esas nedeni bilinmemektedir. Eğer anüsünde dışında görülürse dış, rektumda görülürse iç basur olarak isimlendirilir. Basur sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır ve her zaman belirti göstermez. Rahatsızlık, kaşıntı hissi ve kanamalar görülebilir. Bazen kanamalar pıhtı oluşumuna neden olur ve o zaman ağrı ortaya çıkabilir. Basur tedavisi oldukça basittir.

Dış basuru olan kişilerde anüs etrafında şiddetli rahatsızlık ve kaşıntı hissi, ağrılı yumru ya da şişlikler, özellikle oturma sırasında oluşan ağrı ve dışkıda kan görülmesi durumları olabilir. Makat bölgesinin aşırı derecede ovularak temizlenmeye çalışılması durumu daha da kötüleştirebilir. Basur içte oluştuğu zaman ise dışkıda ve tuvalet kağıdında açık kırmızı kan, makattan basurun elle hissedilebilir olması belirtileri vardır. Sarkma oluştuğu zaman şiddetli ağrılar görülebilir.

Hemoroid

Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

Hemoroid kronik kabızlık, tuvalette uzun süre kalma ve dışkılama esnasında anüsün zorlanması gibi sebeplerle oluşabilir. Bunun yanında gebelik sırasında uterusun genişlemesiyle makat çevresindeki kan damarlarına baskı yapması sonucu hamilelik sırasında basur görülebilir. Bölgedeki kan akışının bozulması ve kan damarlarının şişmesi sonucu basur oluşur.

Hemoroid Tedavisi ve Önlemek İçin Yapılabilecekler

 

Dış basur rahatsızlık vermediği durumlarda tedavi gerektirmez ve genellikle kendiliğinden iyileşir. İleri durumda olmayan iç basurlarda ise ilaçlar ve bazı yöntemlerle çare bulunabilir. İlaçlarla başarılı olunmadığı takdirde ya da basur çok ileri derecedeyse cerrahi yöntemlerle tedavisi yapılabilir.

Hemoroid daha çok dışkılama sırasındaki problemler sonucu ortaya çıktığından önlemek için dışkının yumuşak tutulması gerekir. Bunun için meyve, sebze ve lifli gıdalar yenmesi gerekmektedir. Gün içerisinde yeteri miktarda su içmek dışkının yumuşaması için çok önemlidir. Kabızlığı önlemek için tuvalet ihtiyacı geldiğinde bekletmeden giderilmelidir. Uzun süre ve özellikle tuvalette oturmaktan da kaçınmak gerekmektedir. Anüs bölgesinin aşırıya kaçmadan yeterince temiz tutulması hem önleyici hem de basur oluşmuşsa rahatlatıcı olacaktır. Bütün yöntemlere rağmen oluşan ve rahatsızlık veren basur durumlarında mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Varis Nedir? Neden Oluşur? başlıklı makalemizde varis neden olur belirtileri nelerdir, varis neden olur nasıl geçer ve varis nedir kısaca hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir