Home / Hastalıklar / Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Haşimato Hastalığı
Haşimato Hastalığı

Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Haşimato hastalığı vücudumuzda çok önemli hormonlar salgılamakla görevli olan tiroid bezinin çalışmasında bozukluğa yol açan bir hastalıktır. Tıptaki adı kronik lenfositik tiroid hastalığıdır. Tiroid bezi vücudumuzda boynumuzda bulunur ve kelebek şeklindedir. Salgıladığı hormon ile vücut ısısın düzenlenmesi, enerji dengesinin sağlanması ve organların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Hastalığın adı kendisini tanımlayan Japon bilim adamı Akira Haşimato’dan gelmektedir.

Haşimato otoimmün bir hastalıktır. Vücut kendi tiroid bezi hücrelerine saldırarak onları yıkıma uğratır. Hastalık sonucunda tiroid bezi hücreleri üzerinde birtakım antikorlar belirir ve savunma hücreleri tarafından tehdit olarak algılanırlar. Böylece tiroid hücrelerinde ve dolayısıyla tiroid hormonunda azalma görülür. Artan antikorlar ve tiroid hormonunda azalma yapılan kan testlerinde ortaya çıkar. İlerleyen durumlarda hastalarda tiroid yetmezliği sendromu görülür.

Haşimato Hastalığı 683x1024 - Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Haşimato hastalığı belirtilerinde görülen durumlar birçok başka hastalıkta da görülebileceği için tanı koymak zordur. Tiroid hormonu metabolizmayı düzenleyen bir hormon olduğu için hastalık belirtileri bu yönde olacaktır. Örneğin kilo alma, kabızlık, yorgunluk, üşüme, adet düzensizlikleri, dilde büyüme, iştahsızlık, konsantrasyon bozukluğu ve nabızda düşme gibi durumlar görülebilir. İlerleyen zamanda ise cinsel istekte azalma, uyku apnesi, karpal tünel sendromu, kan kolesterol seviyesinde artış olabilir. Hatta kolesterol seviyesindeki artışa bağlı olarak dolaşım sistemi ile ilgili rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Haşimato hastalığı için risk grubunda olanlar sigara kullanıcıları, ailesinde haşimato olanlar, romotaid artrit, lüpus gibi başka otoimmün hastalıklara yakalanmış kişilerdir. Hastalık orta yaş kadınlarda daha sık görülmektedir. Özellikle daha önce düşük ya da ölü doğum yapmış kadınlar, prolaktin hormonu seviyesi yüksek kadınlar ve yüksek kolesterolü olan kadınlar mutlaka haşimato için test yaptırmalıdırlar.

Haşimato hastalığı, sebep olduğu tiroid eksikliği yerine konularak tedavi edilir. Levotiroksin içerikli sentetik tiroid hormonu hastaya reçete edilir ve doktor kontrolünde ömür boyu kullanılır. İlacın doz ayarı doktor tarafından belirleneceği için bilinçsiz bir şekilde ilacın dozu arttırılmamalı, azaltılmamalı veya ilaç bırakılmamalıdır. Bunun yanında dengeli ve yeterli beslenme, sağlıklı yaşam tarzı ve spor yapmak tedaviye katkı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Öksürük Krizlerine Dikkat, Bronşit Olmuş Olabilirsiniz başlıklı makalemizde bronşit nedir, bronşit nedir belirtileri nelerdir ve bronşit nedir belirtileri nelerdir tedavi şekilleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Fibromiyalji

Fibromiyalji Nedir? Tanısı Nasıl Konur?

Fibromiyalji, özellikle yoğun iş temposuna sahip bireylerde görülen yaygın ağrılardır. Vücudun birden çok bölgesinde şiddetli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Biyolojik Yaş
Aslında Hissettiğimiz Yaştayız, Biyolojik Yaş Nedir?

Herkesin hayatını yaşama tarzı birbirinden çok farklı. Yolda yürüdüğümüz zaman bazı insanların olduklarından daha genç …

Kapat