Home / Genel Bilgi / Gün İçinde Enerjiniz Çabuk mu Tükeniyor? İşte Halsizlik Nedenleri ve Yapılabilecekler
Halsizlik
Halsizlik

Gün İçinde Enerjiniz Çabuk mu Tükeniyor? İşte Halsizlik Nedenleri ve Yapılabilecekler

Günlük rutinimizde yapmamız gereken o kadar çok şey var ki. Hızlı bir yaşam yüksek bir enerji gereksinimini beraberinde getiriyor. Ancak bazen bu tempoya ayak uydurmakta zorlanabiliyoruz. Bazı durumlarda normal olsa da sürekli oluyorsa ve günlük işlerimizi aksatmaya başlamışsa halsizlik nedenleri araştırılması gereken bir konudur.

Halsizliğin birçok nedeni olabilir. Ancak birkaç tane sıklıkla görülen sebebi vardır. Kansızlık, anemi problemleri, az çalışan tiroit bezleri, bazı bağ dokusu hastalıkları, metabolizmada aksaklıklar ve depresyon bu nedenler arasında sayılabilir. Eğer halsizliğiniz herhangi bir hastalık sebebiyle görülmüyorsa bir süre sonra geçecektir. Ama bu durum hayat kalitenizi düşürmeye başlamışsa ve günlük işlerinizi bile yapamaz duruma gelmişseniz mutlaka bir doktora görünmekte fayda var.

Halsizlik Tedavileri

Halsizlik nedenleri tedavi için araştırılması gereken bir konudur. Bazı durumlarda herhangi bir hastalığa bağlı olmadan gelişebilir. Bunlar arasında mevsim geçişleri, yetersiz uyku, öğün atlama ve düzenli beslenmeme ve bazı geçici ruhsal çöküntüler vardır. Ancak bu halsizlik durumu uzun sürmeye başlamışsa ve hayat konforunuzu azaltıyorsa altında yatan sebebi bulmak ve sorunu çözmek için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz sizi muayene edecek ve eğer altta yatan bir hastalık var ise o hastalığın tedavisine geçecektir. Böyle bir durumda kesinlikle etraftan duyulan vitamin gibi takviyeler bilinçsizce kullanılmamalıdır çünkü bu maddeler zehirlenmenize yol açabilir.

Yapılan testler sonucunda halsizlik nedenleri ekarte edildikten sonra sorunla baş edebilmeniz için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Örneğin gün içinde ara öğünler tüketmek halsizlikle mücadele etmenizde çok fayda sağlayacaktır. Bunun yanında sabah kalktığınızda yapabileceğiniz basit egzersizler ve spor da enerjinizi yerine getirecektir. Önemli noktalardan bir tanesi de bilinçli ve dengeli beslenmektir. Halsizlik sorunu yaşayan insanların genelde ortak noktası hep yanlış beslenmedir. Zayıflamak gibi nedenlerle diyetinizden karbonhidrat içerikli yiyecekleri tamamen çıkardığınızda vücudunuz gereken enerjiyi sağlayamaz. Bu yüzden mutlaka günlük alınması gereken karbonhidrat miktarı alınmalıdır. Bunun için besin değeri yüksek ve az miktarda şeker içeren bulgur, elma, kuru baklagiller gibi besinler tüketilebilir.

Bir önceki yazımız olan Sjögren Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sjögren Sendromu, sjögren sendromu alternatif tıp ve sjögren sendromu belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

9 comments

 1. Avatar

  Of ders çalışmak istiyorum eksiklerimi tamamlamak istiyorum ama çok çok yorgun hissediyorum kendimi

 2. Avatar
  FATİME YILMAZZ

  Okurken yoruldum

 3. Avatar
  Burcu Yıldırım

  mükemmelliyetçilik insanı bitiren bir şey. optimal program, optimal beslenme, optimal bir yaşam derken olmuyor tabi. bir de sürekli bir “eksiklik” duygusu, bir şeyleri eksik yapıyormuşsun, tam hakkını veremiyormuşsun hissi.
  özellikle spordan çıkışta 45 dakika kendimle kavga ediyorum, daha iyi olabilirdin, şunu da yapmalıydın, bunda bu kadar zorlanmamalıydın… bi’ beğenemiyorum kendimi. hep geride kalmışlık, başarısızlık hissi oluyor. ve diğer anlattığınız her şeyin de dengesi bozluyor sonra daha da ağlaklaşıyorum. bu uyku düzenimi bozuyor, bozulan uyku düzenim de diğer her şeyi bozuyor.

  gerçekten iyi bir içerik olmuş, bunu sağda solda paylaşacağım.

 4. Avatar
  selcen coşkun

  soru ve oy olayı süper bir fikir. gerçekten benimde en çok kafama takılan sıkıntıydı bu yorgunluk, teşekkürler hocam. younow yayını bekliyoruz

 5. Avatar

  Bunların yanında hedef ve mutluluk da önemli bence insanın yataktan kalkmak için bir hedefi olmaması enerjiyi çok düşüren bir şey.

 6. Avatar

  Oymuşta buymuşta aç ordan dj army bak nasıl enerjin yerine geliyo

 7. Avatar
  JADOLİVENİN HAVALI ŞARKILARI

  7:13 de su içenler

 8. Avatar

  Çooook halsizim ellerim titriyo zar zor yazıyom help me

 9. Avatar
  Amaçsız Gaming

  çok yorgunken antrenmana gitmek zor oluyor, sonrasında iyi ki gittim diyor insan. Biraz zorlayarak gitmek gerek. Bir de şu var, spor uzun vadede enerji veren bir olay, kısa vadede kas ağrılarından pek de enerjik hissetmiyor insan, özellikle bacak günü sonrası ben resmen çöküyorum ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir