Home / Bitkisel Kürler / Gebelikte Yüksek Tansiyon

Gebelikte Yüksek Tansiyon

Gebelikte Yüksek Tansiyon

Gebelikte yüksek tansiyon yani hipertansiyon, pek çok şekli olmasına rağmen en tehlikeli çeşidi ‘’preeklamsi’’ olarak bilinmektedir. Preeklamsi anne ve bebek sağlığına sirayet etmek ile kalmaz, bebek ölümlerini de beraberinde getirebilir. Bu yüzden doktor gözetiminde olmak büyük bir elzemdir. Hamilelik zehirlenmesi ile düşük yapma riski büyür. Peki, gebelikte yüksek tansiyon sonucu olulan hamilelik zehirlenmesi nasıl fark edilir. Bunun en büyük belirtilerinden birisi anne adayının el ve ayaklarında oluşan şişliklerdir. Doğal hamilelik sürecinde oluşan el ve ayak şişliklerinden farklı olarak yüksek tansiyon esnasında bu durum daha da şiddetli yaşanır ve bir süre sonra anne adayını rahatsız etmeye başlar. Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız sakın bunu hamileliğin doğal etkisi diye geçiştirmeyin ve güvenilir bir cinsel sağlık uzmanına görünün. Doktor sizlere bir yol çizecektir ve kan basıncınızı olağan seyrinde tutmak için en azından bir ilaç tedavisine başlayacaktır.

Gebelikte Yüksek Tansiyon Yaşama Nedenleri

  1. Annenin çok fazla kilolu olması
  2. Orta yaş hamilelikleri (37 yaş ve üzeri anne adayları için)
  3. İkiz veya üçüz bebek taşıyanlar
  4. Hormon bozukluğu olan anne adayları
  5. Kandaki şeker oranının gerekenden fazla olması
  6. İlk bebeğe hamile olanlar

Hamile iken yüksek tansiyon bazen ölümle sonuçlanmaz fakat yine de dikkat etmekte fayda var. Erken doğumların büyük kısmı preeklamsi rahatsızlığı sonucu gerçekleşir ve bu anne, bebek sağlığı açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hamileyken hipertansiyon yaşamanın tedavi yolu ise dinlenmek ve kendinizi fazla yormamak olarak belirtiliyor. Düşük bir tempoya sahip olmanıza rağmen hala bu problem ile baş etmeye çalışıyorsanız kan basıncınızı düşürmek için doktor gözetiminde ilaç almanız gerekiyor.

About Yonetici

Avatar

Check Also

“MS” tedavisi 3 başlık altında toplanıyor

Kadınlarda erkeklerden iki ila üç kat daha yaygın olan, 20 – 50 yaş arasında görülen MS, dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 35 bin kişiyi etkiliyor.  Multipl skleroz yani MS’in nedeni tam olarak bilinmiyor, bağışıklık sisteminde bir bozukluk sonucunda beyin ve omurilikte çok sayıda plak oluşumu ile ortaya çıkıyor. Hafif semptomlar arasında karıncalanma ve uyuşma [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir