Home / Genel Bilgi / Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır ve Gebelik Belirtileri Nelerdir?
Gebelik Haftası

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır ve Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik şüphesiz ki Dünya üzerindeki en güzel ve en karmaşık duygulardan bir tanesidir. Çoğu kadının hayalini kurduğu bir süreçtir. Dünya’ya kendisinden bir parça, bir can getirmek her ebeveyn için mucizevi bir şeydir. Hamilelik her yönüyle çok karmaşık ve zorlu bir süreçtir. Annelerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de gebelik haftasının nasıl hesaplanacağı oluyor. Bu işlem bebeğin annenin karnında bulunduğu süreyi bulmaya yarıyor.

Normal bir hamilelik 40 hafta kadar sürer. Eğer doğum 24-37. Haftalar arasında gerçekleşirse erken doğum olmuş olur. 34-37. Haftalarda gerçekleştiğinde ise geç erken doğum olarak isimlendirilir. Geç erken doğum, erken doğum vakalarının yaklaşık 3’te 1’ini oluşturur. Hamilelik döneminin daha sağlıklı geçirilmesi için gebelik izlemlerinin hafta hafta izlenmesi ve bebeğin gelişiminin, annenin sağlığının gözlem altında tutulması çok önemlidir.

Gebelik normalde 40 hafta sürer dense de genellikle 38-40. Haftalarda doğum gerçekleşir. Hamilelik haftasının hesaplanması eğer anne adayının düzenli bir adet döngüsü varsa son adet döneminin ilk günü hamileliğin başlangıcı sayılır. Döllenmenin dış ortamda oluştuğu tüp bebek tedavileri gibi durumlarda hamileliğin gerçekleştiği kesin tarih belli olur. Hamilelik dönemindeki neredeyse her değerlendirme hafta baz alınarak yapılır. Ultrason yardımıyla bebeğin haftasının hesaplanması son adet döneminden yaklaşık 5-6 hafta sonra yapılır. Ultrason ile hamilelik hesaplama en doğru sonucu 8-18. Haftalar arasında yapıldığında verir.

Gebelik Haftası

Hamilelik Belirtileri

Gebelik her anne adayında farklı seyreden bir durumdur. Yine de ortak olarak görülen bazı belirtiler vardır. Bunlar göğüste hassasiyet, şişlik ve irileşme, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, kan basıncında ve şekerinde düşme, koku duyusunun hassaslaşması, baş dönmesi, sabah ve gece saatlerinde ortaya çıkan mide bulantısı ve kusmalar, duygusallık ve sinirlilik gibi ruhsal dalgalanmalar, hazımsızlık, mide krampları, şişkinlik hissi, kramplar, kabızlık ve normalden daha sık idrara çıkmadır. Bunun dışında anne adaylarının karşılaştığı aşerme durumu bilimsel olarak açıklanamayan bir olgudur. Bilim insanları bunun anne ve bebeğin ihtiyacı olan besin maddelerinin alınması için olabileceğini düşünüyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Fazla Üşümemeye Dikkat Edin, Hipotermi Çok Tehlikeli başlıklı makalemizde bebeklerde hipotermi belirtileri, hafif hipotermi belirtileri ve hipotermi belirtiler hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir