Home / Genel Bilgi / Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır ve Gebelik Belirtileri Nelerdir?
Gebelik Haftası

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır ve Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik şüphesiz ki Dünya üzerindeki en güzel ve en karmaşık duygulardan bir tanesidir. Çoğu kadının hayalini kurduğu bir süreçtir. Dünya’ya kendisinden bir parça, bir can getirmek her ebeveyn için mucizevi bir şeydir. Hamilelik her yönüyle çok karmaşık ve zorlu bir süreçtir. Annelerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de gebelik haftasının nasıl hesaplanacağı oluyor. Bu işlem bebeğin annenin karnında bulunduğu süreyi bulmaya yarıyor.

Normal bir hamilelik 40 hafta kadar sürer. Eğer doğum 24-37. Haftalar arasında gerçekleşirse erken doğum olmuş olur. 34-37. Haftalarda gerçekleştiğinde ise geç erken doğum olarak isimlendirilir. Geç erken doğum, erken doğum vakalarının yaklaşık 3’te 1’ini oluşturur. Hamilelik döneminin daha sağlıklı geçirilmesi için gebelik izlemlerinin hafta hafta izlenmesi ve bebeğin gelişiminin, annenin sağlığının gözlem altında tutulması çok önemlidir.

Gebelik normalde 40 hafta sürer dense de genellikle 38-40. Haftalarda doğum gerçekleşir. Hamilelik haftasının hesaplanması eğer anne adayının düzenli bir adet döngüsü varsa son adet döneminin ilk günü hamileliğin başlangıcı sayılır. Döllenmenin dış ortamda oluştuğu tüp bebek tedavileri gibi durumlarda hamileliğin gerçekleştiği kesin tarih belli olur. Hamilelik dönemindeki neredeyse her değerlendirme hafta baz alınarak yapılır. Ultrason yardımıyla bebeğin haftasının hesaplanması son adet döneminden yaklaşık 5-6 hafta sonra yapılır. Ultrason ile hamilelik hesaplama en doğru sonucu 8-18. Haftalar arasında yapıldığında verir.

Gebelik Haftası

Hamilelik Belirtileri

Gebelik her anne adayında farklı seyreden bir durumdur. Yine de ortak olarak görülen bazı belirtiler vardır. Bunlar göğüste hassasiyet, şişlik ve irileşme, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, kan basıncında ve şekerinde düşme, koku duyusunun hassaslaşması, baş dönmesi, sabah ve gece saatlerinde ortaya çıkan mide bulantısı ve kusmalar, duygusallık ve sinirlilik gibi ruhsal dalgalanmalar, hazımsızlık, mide krampları, şişkinlik hissi, kramplar, kabızlık ve normalden daha sık idrara çıkmadır. Bunun dışında anne adaylarının karşılaştığı aşerme durumu bilimsel olarak açıklanamayan bir olgudur. Bilim insanları bunun anne ve bebeğin ihtiyacı olan besin maddelerinin alınması için olabileceğini düşünüyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Fazla Üşümemeye Dikkat Edin, Hipotermi Çok Tehlikeli başlıklı makalemizde bebeklerde hipotermi belirtileri, hafif hipotermi belirtileri ve hipotermi belirtiler hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ebola Virüsü

Ebola Virüsü Nedir? Bulaştığında Ne Olur?

Ebola virüsü insana bulaştığında yüksek ateş, iç ve dış kanamalarla seyreden ebola hastalığına sebep olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Nezle ya da Soğuk Algınlığı Nedir?
Nezle ya da Soğuk Algınlığı Nedir?

Nezle ya da soğuk algınlığı diye bilinen hastalık çeşitli virüslerin sebep olduğu bir üst solunum …

Kapat