Home / Hastalıklar / Fibromiyalji Nedir? Tanısı Nasıl Konur?
Fibromiyalji
Fibromiyalji

Fibromiyalji Nedir? Tanısı Nasıl Konur?

Fibromiyalji, özellikle yoğun iş temposuna sahip bireylerde görülen yaygın ağrılardır. Vücudun birden çok bölgesinde şiddetli ve batıcı tarzda hissedilen bu ağrılar kişinin hayat kalitesini önemli miktarda düşürür. Birey, duyduğu rahatsızlık yüzünden işlevselliğini kaybeder. Yaygın kas ağrıları, baş ağrıları, yorgunluk, halsizlik, uyku düzensizlikleri ve tuvalete çıkmakta zorluk belirtileri görülür.

Hastalığın ortaya çıkma nedeni tam olarak belli değil. Fiziksel olarak dayanıksız olanlar, yoğun iş temposunda çalışanlar, mükemmeliyetçi olanlar ve uygun olmayan çalışma şartları olanlar risk grubunu oluşturmaktadır. Hastalık, bireyin iş kalitesini ve motivasyonunu sebep olduğu rahatsızlık nedeniyle düşürmektedir. Bunun sonucunda da dikkat ve algılamayı etkileyip verimliliği azaltmaktadır. Bu yönüyle ülke ekonomisine de ciddi zararları bulunmaktadır.

Fibromiyalji en çok kadınlarda ve genç yetişkin bireylerde görülmektedir. Kadınlarda yaygın olarak görülmesinin sebebi hormonsal dengesizliklere bağlanmaktadır. Özellikle menstrüasyon dönemleri ve menopoz hormonsal değişikliklere yol açıp kadında stres ve kaygı oluşturmaktadır. Bunun sonucu olarak kadının baş etmesinin güç olduğu durumlar ortaya çıkmaktadır. Hormonsal değişikliğin yanı sıra hem çalışıp hem de ev işlerine fazla yüklendikleri zaman kadınlarda bu hastalık daha çok görülmektedir. Düzenli spor ve egzersiz yapmamak ve vücut sağlığına dikkat etmemek de kolaylaştırıcı faktörler arasındadır.

Fibromiyalji

Belirtileri Nelerdir?

Hasta vücudunda bir yerden başlayıp diğer bölgelere yayılan bir ağrıdan şikâyet eder. Ağrı yanıcı ve batıcı karakterdedir. Çok uyuma ya da uykusuzluk gibi uyku bozuklukları görülür. Hasta uykudan yeterli verimi alamadığı için dinlenemez ve duygu durum bozuklukları görülür. Denge kaybı, karın ağrısı ve tuvalete çıkmakta zorlanma durumları görülebilir. Üç aydır şikayetlerin devam etmesi ve vücudun en az 12 bölgesinde ağrı olması fibromiyalji hastalığına işaret eder.

Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Fibromiyalji günlük hayatta alınacak bazı önlemlerle önüne geçilebilen bir hastalıktır. Hava koşullarına uygun giyinmek, havasız ortamlardan uzak durmak, sigara içilen ortamda bulunmamak, stresten kaçınmak ya da stresle baş etmeyi öğrenmek, psikolojik yardım almak, sağlıklı beslenmek, düzenli spor ve egzersiz yapmak bunlardan bazılarıdır. Bunun dışında kişinin iş saatlerinden kalan zamanını kendine ayırmasının ve hoşuna giden şeyleri yapmasının da büyük katkısı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur? Çözümü Nedir? başlıklı makalemizde erkeklerde meme ucu büyümesi neden olur, erkeklerde memede büyümesini engellemek ve jinekomasti nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir