Home / Genel Bilgi / Fazla Üşümemeye Dikkat Edin, Hipotermi Çok Tehlikeli
Hipotermi
Hipotermi

Fazla Üşümemeye Dikkat Edin, Hipotermi Çok Tehlikeli

Hipotermi, vücut sıcaklığının 35 derecenin altına düştüğünde gözlenen ve hayatı tehdit edebilecek çok ciddi acil bir durumdur. Normalde vücut sıcaklığımız ortalama 37,5 derecedir. Vücut fonksiyonlarının normal bir şekilde çalışması ve organların zarar görmemesi için bu sıcaklık sürekli sabit tutulur. Bulunduğumuz ortam soğuk olduğunda ve üşüdüğümüzde vücudumuz bu sıcaklığı korumak için bazı tepkiler verir. Bunlar tüylerin diken diken olması, kasların kasılması, damarların büzüşmesi, kan dolaşımının arttırılması ve titremedir. Ancak bazen ortam o kadar soğuk olur ki vücudumuz bu durumla baş edemez ve hipotermi oluşabilir. Bunun sebepleri arasında soğukta, rüzgârlı havalarda, soğuk suda uzun süre bulunmak ve yağmur, terleme ve hava sıcaklığına uygun giysilerle yeterince soğuktan korunmama olabilir. Böyle durumlarda vücudumuz üretebileceğinden çok daha fazla ısı kaybeder ve vücut sıcaklığını koruyamaz.

Hipotermi

Hipotermi Belirtileri

Erken dönemde el ve ayaklarda soğukluk, cildin solgunlaşması, titreme, yavaş ve anlaşılamayan konuşma, yorgunluk, ses kısıklığı ve zihin karışıklığı belirtileri görülür. İleri durumlarda ise hareketlerde yavaşlama, vücut koordinasyonunun kaybı, baş dönmesi, uyuşma, çevreye karşı ilginin kaybolması, kalp hızının düşmesi, solunumun yavaşlaması, bilinç bulanıklığı ya da kaybı, göz bebeklerinde büyüme ve ışığa tepkinin azalması ve en son solunum ve dolaşımın durması gibi ciddi komplikasyonlar görülür. Bu yüzden mutlaka acil müdahale ve ilk yardım gerektiren bir durumdur.

İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Hipotermi fark edildiğinde vakit kaybetmeden müdahale edilmelidir. Önce 112 acil servis aranmalıdır. Hastanın bilincinin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Solunum ve nabız kontrol edilmelidir eğer yoksa kalp masajı ve suni teneffüse başlanmalıdır. Mümkün olan durumlarda kişi sıcak bir ortama götürülmelidir. Eğer bu mümkün değilse rüzgâr ve soğuktan korumak için önlemler alınmalıdır. Baş ve boyun bölgelerini sıcak tutmak çok önemlidir. Eğer hasta yerdeyse zemin ile teması battaniye ya da başka bir şey kullanılarak engellenmelidir. Hasta sıcak ortama taşındıktan sonra üzerindeki kıyafetler ıslaksa kuru kıyafetlerle değiştirilmelidir. Boyun, göğüs, kasık ve başın üstünden sıcak bir havluyla yavaşça ısıtılmalıdır. Bilinç açıksa sıcak, şekerli ve alkolsüz içecekler içmesi faydalı olacaktır. Hastayı aniden ısıtmaktan kaçınmak ve acil yardım ekibi gelene kadar kişiyi gözlemek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gün İçinde Enerjiniz Çabuk mu Tükeniyor? İşte Halsizlik Nedenleri ve Yapılabilecekler başlıklı makalemizde acıkınca halsizlik nedenleri, bacaklarda halsizlik nedenleri ve bebeklerde halsizlik nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir