Home / Hastalıklar / Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur? Çözümü Nedir?
Erkeklerde Meme Büyümesi
Erkeklerde Meme Büyümesi

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur? Çözümü Nedir?

Erkeklerde meme büyümesi tıpta jinekomasti adıyla bilinir. Jinekomasti erkeklerde oldukça sık görülür. Bütün toplumda görülme sıklığı %30 civarındadır. Kilolu insanlarda memedeki yağ dokusunun büyümesi ile karıştırmamak gerekmektedir. Jinekomasti rahatsızlığında erkeklerde memedeki glandülar dokunun büyümesiyle oluşmaktadır.

Erkeklerde meme büyümesi, hormonsal bozukluklar, alkol ve kas geliştirici ilaçlar sebebiyle olabilir. Başlangıç aşamasındaki olgularda ilaçla tedavi denenebilir. Eğer bu yolla tedavi sağlanamazsa cerrahi yöntemlere başvurulur. Jinekomasti, tek memede ya da iki memede birden görülebilir. Hormon bozuklukları testosteron miktarının azlığı ya da östrojen miktarının fazlalığı şeklinde olabilir. Testis ve böbrek üstü bezi tümörleri, tiroit bezi hastalıkları, akciğer ve karaciğer kanserleri, siroz hormonlarda dengesizliğe yol açabilir. Alkol ve uyuşturucu maddelerin ve antidepresanların uzun süre kullanımında yan etki olarak jinekomasti tablosu ortaya çıkabilir. Jinekomasti şikâyeti olan bireyler altta yatabilecek hastalıklar açısından doktor kontrolünden geçmelidir.

Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti Belirtileri

Meme bölgesinde büyümenin yanında göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik hissi, ağrı ve acı, meme ucundan akıntılar ve meme ucunun altında yumru hissi görülebilir. Bu belirtiler meme kanseri belirtileri ile karıştırılabilir. Ancak erkeklerde meme kanseri meme ucunun etrafında görülmez. Bunun yanında koltuk altındaki lenf dokularının büyümesi ve deride çukurlaşma gibi farklı belirtileri vardır.

Jinekomasti Tedavisi

Erkeklerde meme büyümesi, yeni doğanda ve ergenlikte oluştuğunda genellikle kendiliğinden geçer. Geçici bir hormonsal dengesizlik sonucu ortaya çıkan durum özellikle ergen bireylerde psikolojik sıkıntılara sebep olabilir. İlaçla tedavi, hormonsal tedavi, liposuction ve diğer cerrahi yöntemler gibi tedavi seçenekleri mevcuttur. Östrojen miktarını azaltan ve testosteron hormonunu dengeleyen ilaçlar tedavide kullanılabilir. Bazı meme kanseri ilaçları da belirtilerin gerilemesine yardımcı olabilir. Ancak bu yöntemlerin işe yarayabilmesi için jinekomasti erken evrede yakalanmış olmalıdır. İlaç tedavisi yeterli ya da mümkün olmayan bireylerde ise cerrahi yöntemlere başvurulur. Meme dokusunun komple çıkarılması yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemin uygulanabilmesi için bireyin testis boyutunun yetişkin seviyeye ulaşması yani ergenliğini tamamlamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde jinekomasti tekrar edebilir. Minimal invaziv bir şekilde lokal ya da genel anestezi altında yapılan işlem oldukça kolaydır ve işlem sonrası iyileşme çabuk olur.

Bir önceki yazımız olan Tükenmişlik Sendromu Nedir? başlıklı makalemizde tükenmişlik sendromu evreleri, tükenmişlik sendromu kitap ve tükenmişlik sendromu tedavi edilmezse hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir