Home / Hastalıklar / Epilepsi Nedir? Oluşum Nedenleri Nelerdir?
Epilepsi
Epilepsi

Epilepsi Nedir? Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Epilepsi ya da halk diliyle sara hastalığı, beyindeki elektriksel iletim sırasında ortaya çıkan “kısa devre” sonucu hastanın bilinç kaybı içeren nöbetler geçirdiği bir hastalıktır. Sara hastalığı erkeklerde ve kadınlarda eşit olarak görülebilir. Hastalığın görüldüğü belli bir yaş aralığı da yoktur. Sara hastalığı olan bireyler sürekli olarak tıbbi kontrol altında olmalıdır. Bazı durumlarda hastalarda görülen nöbetler zaman içinde kaybolurken bazen hayat boyu tekrar edebilir.

Beynimiz vücudumuzdaki organlara elektriksel bir uyarı ile mesaj gönderir. Epilepsi hastalığında bu sinirsel iletim sırasında problemler ortaya çıkmaktadır. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak doğum sırasında karşılaşılan problemler, inme, beyin enfeksiyonlarının ve genetiğin etkili olduğu düşünülmektedir.

Sara hastalarında nöbet sırasında beyinde ani ve güçlü bir elektrik patlaması oluşur. Bu patlama sonucunda beyin normal fonksiyonlarını yerine getiremez ve kişide nöbet başlar. Nöbet sırasında görülen durumlar beynin etkilenen bölgesine göre değişiklik gösterir. Bazı nöbetlerde kişinin bilinci açıkken bazı durumlarda kişi bilincini geçici bir süre kaybedebilir ve olanları hatırlamayabilir. Ayrıca aynı hastada birden fazla nöbet tipi de görülebilir. Kasların kasılması ya da gevşemesine göre de nöbetlerde farklılık görülebilir. Epilepsi tanısı koyulurken kişinin hikayesi ve nöbet geçmişi ile beraber kan testleri, elektroensefalografi ve beyin görüntüleme sistemlerinden yararlanılır.

Epilepsi

Epilepsi Tedavisi Nasıl Olur?

Epilepsi temel olarak anti-epileptik adı verilen ilaçlarla tedavi edilmeye veya kontrol altına alınmaya çalışılır. Eğer bu ilaçlarla başarıya ulaşılmazsa çeşitli cerrahi yöntemler de denenebilir. İlaçların dozu ve kullanım sıklığı mutlaka uzman bir doktor tarafından belirlenmelidir.

Sara Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Yardım Edilir?

Epilepsi ile karşılaşıldığında öncelikle sakin olunmalı ve sağlık kuruluşlarına haber verilmelidir. Hastada istemsiz kasılmalar varsa kendi kendine zarar vermesi engellenmelidir. Ancak böyle bir durum yoksa hasta hareket ettirilmeye çalışılmamalıdır. Kasılmalar sonucunda çene kilitlenmiş olabileceği için ağzı açılmaya veya kapatılmaya çalışılmamalıdır. Başını bir yere çarpmaması için yumuşak bir şekilde desteklenebilir. Nöbet sırasında tükürük çıkıyorsa solunum yoluna kaçmaması için hasta bir tarafa yavaşça yatırılmalıdır. Hastaya solunum desteği ya da kalp masajı yapılmasına gerek yoktur. Nöbet bitene kadar hastanın başında olmak ve kendine zarar vermesini engellemek yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Omuz ve Dirsek Ağrılarında Kullanılan Şok Dalga Terapisi ya da ESWT Nedir? başlıklı makalemizde ed1000 tedavisini sgk karşılıyor mu, eswt tedavisi nedir nasıl yapılır ve şok dalga tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir