Home / Hastalıklar / Egzama Nedir? Egzama Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?
Egzama Belirtileri
Egzama Belirtileri

Egzama Nedir? Egzama Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Cilt sağlığı dış görünümümüz dolayısıyla herkes için çok önemlidir. Deri hastalıkları kolay görülebilen bölgelerimizde oluştuğu için hem estetik problemlerine hem de kaygıya yol açabilir. Egzama da kronik iltihaplı bir deri hastalığıdır. Egzama belirtileri arasında en belirgin olan ciltte kaşıntılı yaralar oluşmasıdır. Çok ciddi bir tablo değildir ancak saydığımız nedenlerden dolayı oldukça rahatsız edicidir.

 Egzama Belirtileri

Hastalığın tıptaki adı atopik dermatittir. Deride oluşan bu iltihabi hastalık, ciltte kuruluk yapar ve kaşıntılı kabarcıklar oluşmasına sebep olur. Kaşıntılı kabarcıklar cildin de kuru olması sebebiyle zamanla çatlayarak derinin bütünlüğünü bozabilir ve mikropların girişine izin verebilir. Bu nedenle hastalar enfeksiyona açık durumdadırlar. Yüz, saçlı deri, kollar ve bacaklarda da görülebilse de genelde ellerde görülür. Alerji, stres, dolaşım sorunları veya cildin tahriş olması sebepleriyle ortaya çıkabilir. Deterjan, sabun, parfüm gibi kimyasal maddeler ya da ayakkabı, kıyafet ve takılar gibi nesneler cildi tahriş edebilir ve egzama belirtileri oluşmasına sebep olabilir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da görülebilir. Bu etkiler maruz kalındıktan hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi devam eden kullanımda bir süre sonra da kendini gösterebilir. Görüldüğü bölgeye veya nedenlerine göre hastalığın çeşitleri vardır.

  • El egzeması: En sık karşılaşılan türdür. Metal işçilerinde, kuaförlerde, ev hanımlarında kısacası çeşitli kimyasallar ile temas halinde olan bireylerde ortaya çıkar.
  • Atopik egzema: Alerji nedeniyle ortaya çıkar. Çevresel faktörlerden de etkilenir. Zamanla hafiflese de tekrarlayıcı olabilir.
  • Kontakt egzema: Cildi rahatsız eden maddelerle sürekli temas halinde olma ile ortaya çıkar. Cilt koruyucu yağ tabakasını yenileyemez.
  • Stres egzeması: Kişinin yaşadığı yoğun stres nedeniyle ortaya çıkar.
  • Asteaototik egzema: Cildin yağ tabakasının azalması sebebiyle oluşur. Çok sık banyo yapma ve yaşlanma sonucunda cildin yağ tabakası azalabilir ve kuruyabilir.

 

Egzama kronik bir hastalık olduğu için kesin bir tedavisi yoktur. Egzama belirtileri hafifletilip hastanın yaşam konforu arttırılmaya çalışılır. Nemlendirici kremler ve alerji için ilaçlar kullanılabilir. Hastanın bol bol su içmesi ve oluşan yaraları kaşımaması gerekmektedir. Hastalık belirli bir maddeye temas sonucu oluşuyorsa söz konusu madde ile temasın önlenmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde haşimato beslenme, haşimato hastalığı tedavi edilmezse ne olur ve haşimato öldürür mü hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir