Home / Sağlık / Ebola Virüsü Nedir? Bulaştığında Ne Olur?
Ebola Virüsü

Ebola Virüsü Nedir? Bulaştığında Ne Olur?

Ebola virüsü insana bulaştığında yüksek ateş, iç ve dış kanamalarla seyreden ebola hastalığına sebep olan virüstür. Bu virüs 1970’li yıllarda Orta Afrika’da ortaya çıkmış ve bütün Dünya’ya yayılmıştır. Hastalıktan bu kadar korkulmasının sebebi bilinen bir tedavisi veya aşısı olmayışındandır. Hastalığa yakalanan kişilerde %50-%90 ölüm riski vardır.

Virüsün kaynağı tam olarak tespit edilememiştir. Maymun, domuz ve meyve yarasalarından şüphelenilmektedir. Bir teoriye göre yarasaların yediği meyve artıklarını yiyen domuz ve maymunlar sonucunda virüs bulaşmaktadır. Virüsün rezervuarının meyve yarasaları, ana konağının da maymunlar olduğu iddia edilmektedir. İnsana olan bulaş ise bu hayvanların kanı ve vücut sıvıları yoluyla olmaktadır. İnsan virüs ile enfekte olduktan sonra başka insanlara yine kan ve vücut sıvısı yoluyla hastalığı bulaştırabilir. Ebola virüsü insan dışkısı, idrarı, kanı, sütü, gözyaşı gibi bütün salgı maddelerinden izole edilmiştir. Hastalığın tedavisi olmadığı için koruyucu önlemler almak çok önemlidir. Hastalık taşıdığı düşünülen hayvanlar karantinaya alınmalı ve ölen hayvanlar dikkatlice imha edilmelidir.

Ebola Virüsü

Ebola Belirtileri

Bulaştan sonra inkübasyon süresi 2 ile 21 gün arasındadır. Belirtiler arasında baş ağrısı, yüksek ateş, konjunktivit, genel iç ve dış kanamalar, mide bulantısı ve cilt döküntüleri yer almaktadır. Bunun yanında böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında azalma görülür. Kan testlerinde beyaz kan hücrelerinde artma ve trombosit sayısında azalma gözlenebilir. Bu belirtiler diğer birçok hastalıkta da görülebileceği için hastalığın tanısını koymak oldukça zordur. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde organ yetmezlikleri görülür ve en sık ölüm nedeni kalp yetmezliğidir.

Ebola Tedavisi

Ebola virüsü için şu anda bilinen kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalar yoğun bakıma alınıp virüsün sebep olduğu semptomlar kontrol altına alınmaya çalışılır. Bazı antiviral ilaçlar denenebilir ancak henüz kesin etkili bir ilaç bulunamamıştır. Virüs Orta Afrika’da daha yaygın olduğu için ve o bölgedeki insanlar yüksek kalitede sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı için ölüm oranı çok yüksektir. Hastalığın seyrini dikkatlice takip etmek ve yüksek ateş, iç kanamalar gibi hayatı tehdit eden komplikasyonları kontrol altına almak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde domuz gribi belirtileri 2018, domuz gribi nasıl anlaşılır ve domuz gribi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir