Home / Genel Bilgi / Dünyanın En Ölümcül Hastalıklardan Biri Sıtma Nedir?
Sıtma
Sıtma

Dünyanın En Ölümcül Hastalıklardan Biri Sıtma Nedir?

Size Dünya’nın en ölümcül hayvanını sorsak muhtemelen aslan, kaplan ya da köpek balığı gibi yırtıcılar ya da yılan, akrep gibi zehirli hayvanlar aklınıza gelir doğal olarak. Ancak Dünya’da en çok ölüme sebep olan hayvan sivrisinektir. Taşıdığı parazitler nedeni ile sıtma hastalığına neden olan sivrisinekler, özellikle Afrika’da milyonlarca insanın ölümünden sorumlu. Sıtma sivrisinekten insana bulaştıktan sonra insandan insana da bulaşma gösterir ve bu yüzden çok bulaşıcı bir hastalıktır.

Ülkemizde uzun zamandır görülmüyor bu hastalık. Çünkü dişi anofel cinsi sivrisinekler Türkiye’de bulunmuyor. Ancak hasta insanlar tarafından bulaş gerçekleşebiliyor. Son yıllarda birkaç vaka kaydedilmiş olsa da bir epidemi yani salgın gerçekleştiği söylenemez. Ama olur da yolunuz Afrika ülkelerine düşerse sivrisinekler konusunda dikkatli olmanızda yarar var. Afrika’da yerli halk sivrisineklerden korunmak için bez kullanıyorlar. Ellerinde bir parça bezle sürekli vücuduna yavaşça vuran insanlar görürseniz şaşırmayın. Bu sayede sineklerin onları ısırmasını ve sıtma bulaştırmasını önlemeye çalışıyorlar. Dünya’nın dört bir yanından birçok doktor, oradaki insanlara yardım edip hastalıkla mücadele etmeye çalışıyorlar.

Sıtma

Sıtma Belirtileri

Plazmodyum cinsi bir parazit enfeksiyonu başlatır. Plazmodyum insan vücudundaki hayat döngüsünü sürdürdükçe nöbetler halinde belirtiler oraya çıkar. Nöbetlerden önceki 2-3 gün kişide iştahsızlık, yorgunluk, mutsuzluk, vücudun bazı bölgelerinde ağrılar görülür. Sıtma nöbeti başladığında ilk görülen durum bütün vücudun şiddetli bir şekilde sarsıldığı ve 2-3 saatlere kadar çıkan titremedir. Titreme sırasında hastada yüksek ateş ve solunum güçlüğü görülür.

Sıtma Tedavisi

Sıtma özellikle gelişmiş ülkelerde eskiden olduğu kadar korkutmuyor. Yapılan çalışmalar sonucu bulunan koruyucu ve tedavi edici ilaçlar ile hastalığın başlangıcının önlenmesi ya da tedavisi mümkün. Yalnız burada önemli nokta hastalığa sebep olan plazmodyum türünün çeşidi. Bazı çeşitler bazı ilaçlara direnç kazanmış durumda bu yüzden hastalığa nerede yakalanıldığı tedavi için çok önemli. Ülkemizde de sıtma dispanserleri ve sağlık ocaklarında hem koruyucu hem de tedavi edici ilaçlara ulaşmak mümkün. Eğer hastalığın yoğun olarak görüldüğü bir yere seyahat etmeyi düşünüyorsanız ücretsiz olarak koruyucu ilaçlardan faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Beyin Anevrizması Nedir? başlıklı makalemizde anevrizma beyin, anevrizma beyin ameliyatı ve anevrizma beyin baloncuğu hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir