Home / Sağlık / Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?
Domuz Gribi Belirtileri
Domuz Gribi Belirtileri

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi, daha çok domuzlarda görülen influeanza A virüsünün mutasyon geçirerek insanlarda da görülmeye başlamasıyla ortaya çıkmıştır. Bu virüsün insanda görülen alt tipine H1N1 denilmektedir. Hastalık 2009 yılında Meksika ve Amerika’da ortaya çıkmış ve bütün Dünya’ya yayılmıştır. Hastalık bir solunum yolu hastalığıdır ve çok bulaşıcıdır. Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü tarafından son 50 yılın en büyük salgını olarak nitelendirilmiştir. Domuz gribi belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi semptomlar vardır.

Domuz Gribi Belirtileri

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Domuz gribinin bulaşması normal grip ile benzerlik gösterir. İnsandan insana damlacık yoluyla bulaş en sık görülen bulaşma tipidir. Bunun dışında hastaların burnunu silip başka yerlere dokunmaları sonucu da hastalığın yayılmasına sebep olabilirler. Domuz gribi belirtileri görülmeden 1 gün önceden itibaren hastalıktan sonraki 7 güne kadar bulaşıcılık devam eder. Bu nedenle hem belirtileri gösteren kişilerin hem de sağlıklı insanların hijyenlerine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Domuz Gribi Tedavi Edilebilir mi?

Hastalık doktor kontrolünde reçete edilen ilaçlarla tedavi edilebilir. Çeşitli antiviral ilaçlar ile hastalık tedavi edilir ve belirtileri kontrol altına alınabilir. Tedaviye belirtiler görüldükten 2 gün sonra başlanması gerekmektedir. Çocuklarda hızlı nefes alıp verme, solunum güçlüğü, mavi cilt, bilinç kaybı, yüksek ateş ve şiddetli öksürük görüldüğünde mutlaka acil tıbbi yardım almak gerekmektedir. Yetişkinlerde ani baş dönmesi, şiddetli mide bulantısı, kusma, solunum güçlüğü ve nefes darlığı, göğüs ve batın bölgesinde basınç ve ağrı belirtileri görüldüğü zaman ilgili sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekmektedir.

Domuz Gribinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Yapılabilecek en kolay ve en etkili şey kişisel hijyene dikkat etmektir. Bu şekilde etrafta olan viral etkenlere karşı koruma sağlanır. Bunun dışında mevsimsel grip aşılarından da faydalanılabilir. Yaklaşık 50 yıldır uygulanan bu aşılar domuz gribine karşı da koruma sağlarlar ve oldukça güvenlidirler. Domuz gribi belirtileri görülmeden önce aşıyı olmak gerekmektedir. Yeterli ve düzenli uyumak, dengeli beslenmek ve egzersiz yapmak genel bağışıklık sistemini güçlendirip domuz gribi dahil her türlü hastalığa karşı koruma sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bypass İşlemi Nedir? Kimlere Uygulanır? başlıklı makalemizde bypass ameliyat sonrası, bypass nedir ve bypass riskleri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir