Home / Hastalıklar / Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Çözümleri
İştahsızlık
İştahsızlık

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Çözümleri

İştahsızlık kişinin açlık hissini algılayamaması durumudur. Çocuklarda iştahsızlık görülmesinin birçok nedeni olabilir ya da bu durum aileleri tarafından yanlış anlaşılıyor olabilir. Ebeveynler çocuklarının daha iyi büyüyeceğini düşünüp yanlış ve aşırı beslenmelerine sebep olabilir.

Çocuklarının çok yediği zaman daha sağlıklı ve daha iyi düşünen ebeveynler bu konuda sıkıntı yaşayabilir. İştahsızlık nedeniyle kliniklere başvurabilirler. Ancak çocuklarda iştahsızlık tanısı uzman pediatri doktoru tarafından koyulmalıdır.

Çocuğun iştahını belirleyecek bir diğer unsur da gebelikte annenin beslenmesidir. Annenin hamileyken sahip olduğu beslenme alışkanlığı, çocuk doğduktan sonra ailenin beslenme alışkanlıkları, ailesel genetik çocuğun iştahını ve genel sağlığını da önemli ölçüde etkileyecektir.

İştahsızlık

Çocuklarda görülen iştahsızlık durumunun en büyük sebeplerinden birisi günümüzde tüketimi artan rafine ve yüksek kalorili yiyeceklerdir. Çocuklar uzun süre aynı tip besinlerle beslendiklerinde onlara sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmak uzun ve zorlu bir süreçtir. İştahsızlık bir tanı olarak konduğunda ise çocukta yol açacağı beslenme yetersizlikleri fiziksel ve zihinsel gelişmesini olumsuz etkileyecektir.

Çok fazla ve uzun bir süre blenderdan geçirilmiş yiyecekler yiyen çocuklarda da iştahsızlık problemi görülebilir. Çünkü bu şekilde beslenme çocuğun ilerleyen zamanlarda yutma ve çiğneme güçlükleri çekmesine yol açacaktır. Bunun dışında yavaş çiğneyen çocuklarda da iştahsızlık görülebilir. Yavaş çiğneme yapıldığı zaman doygunluk hissi daha çabuk gelir. Bazen de sistemik hastalıklara bağlı olarak çocuklarda iştahsızlık görülebilir.

Çocuğun yemesi ihtiyacına göre olmalıdır. Çocuklarda iştahsızlık kadar obezite de çok büyük bir sağlık sorunudur. Aşırı yemeye bağlı obezite gibi sorunlarla karşılaşmamak için bir hastalık söz konusu olmadığı sürece çocuk ne kadar yemek istiyorsa o kadar yemesine izin verilmelidir. Çocuk belirli bir yaşa geldiğinde kendi kendine yemesi için teşvik edilmelidir. Yemek istemediği şeyler olursa ısrar edilmemeli ve ilerleyen zamanlarda tekrar teklif edilmelidir. Çocuğun iştahını açmak için bilinçsiz ve gereksiz bir şekilde vitamin takviyeleri yapılmamalıdır. Vitamin ve mineraller gerekli durumlarda doktorlar tarafından reçete edilir. Bu şekilde yanlış vitamin kullanmak bir işe yaramayacağı gibi sindirim sistemine de gereksiz bir yük bindirir.

Bir önceki yazımız olan Varis Nedir? Neden Oluşur? başlıklı makalemizde varis neden olur belirtileri nelerdir, varis neden olur nasıl geçer ve varis nedir kısaca hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

“MS” tedavisi 3 başlık altında toplanıyor

Kadınlarda erkeklerden iki ila üç kat daha yaygın olan, 20 – 50 yaş arasında görülen MS, dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 35 bin kişiyi etkiliyor.  Multipl skleroz yani MS’in nedeni tam olarak bilinmiyor, bağışıklık sisteminde bir bozukluk sonucunda beyin ve omurilikte çok sayıda plak oluşumu ile ortaya çıkıyor. Hafif semptomlar arasında karıncalanma ve uyuşma [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir