Home / Sağlık / Bypass İşlemi Nedir? Kimlere Uygulanır?
Bypass İşlemi
Bypass İşlemi

Bypass İşlemi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bypass işlemi tıkanan ya da daralan damarlar olduğunda bu damarların beslediği bölgelerin canlılığını devam ettirmesi için uygulanan bir yöntemdir. Vücudun başka bölgelerinden alınan sağlıklı damarlar problemli bölgeye yerleştirilir ve bu bölgenin kanlanmasının devam etmesi amaçlanır. Genelde bu işlem kalbi besleyen koroner arter damarlara uygulanır ancak damar tıkanıklığı olan herhangi bir bölgeye de uygulanabilir. Damar tıkanıklığı veya daralması problemi olan her bireye bu işlem uygulanabilir.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi elbette bypassta da bazı riskler vardır. Bu faktörler yaşa, cinsiyete ve kişide bulunan diğer hastalıklara göre belirlenir. Özellikle 70 yaş üzeri kadın hastalar daha yüksek risk altındadırlar. Şeker hastalığı, obezite, daha önceden kalp krizi geçirmiş olmak da komplikasyonları artırabilecek durumlardır.

Bypass işlemi önceki yıllarda sadece açık ameliyat ile yapılabiliyordu. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık uygun görülen durumlarda daha az travmatik olacak şekilde görüntüleme sistemleri ve robotlar yardımıyla işlem kapalı olarak da gerçekleştirilebiliyor. Bu şekilde hastanın ameliyat sonrası iyileşmesi daha kolay ve hızlı oluyor.

İşlemde köprüleme için kullanılan damarlar mutlaka hastanın kendisinden alınıyor. Sentetik veya başkasından alınan damarlara karşı vücut yabancı cisim reaksiyonu gösterebiliyor. Genelde meme bölgesindeki atardamarlar, kol veya bacaklardaki damarlar transplantasyon için tercih ediliyor.

Bypass İşlemi

Bypass Sonrası Yaşam

Bypass işlemi hastaların ilaca bağımlı olmayan, ani ölüm tehlikesi içermeyen bir yaşam sürmesini sağlamak amacıyla yapılır. Bunu sağlamak için hastanın da sağlıklı yaşam tarzını benimsemesi gerekmektedir. Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek bunun için en basit ve etkili yöntemler arasındadır. Hasta, doktoru tarafından düzenli aralıklarla kontrol edilir ve hastalığın gidişatı gözlenir. Hastaya ameliyattan sonra solunum fizyoterapistleri tarafından solunum egzersizleri önerilir. Özellikle genel anesteziden sonra oluşabilecek tıkanmaları önlemek için bu egzersizleri yapmak çok önemlidir. Hastaların tansiyon ve kolesterol seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Sigara ve diğer kötü alışkanlıkları bırakmaları, fazla kilolardan kurtulmaları hastalığın tekrar etmesini önemli ölçüde düşürecektir. Kendilerine reçete edilen ilaçları aksatmadan düzenli bir şekilde kullandıkları, kontrollerine gittikleri ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsedikleri sürece bu hastalar normal hayatlarına geri dönebilirler.

Bir önceki yazımız olan İlk Yardım Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde ilk yardım kuralları, ilk yardım nedir ve önemi ve ilk yardım uygulamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir