Home / Hastalıklar / Böbrek Taşı Nedir ve Neden Oluşur?
Böbrek Taşı Nedir Ve Neden Oluşur
Böbrek Taşı Nedir Ve Neden Oluşur

Böbrek Taşı Nedir ve Neden Oluşur?

Böbrekler vücudumuzdaki en hayati organlardandır. Ana görev olarak vücudumuzda dolaşan kanı süzer ve zararlı maddelerden arındırır. Bazen boşaltım sisteminde nedeni tam olarak belli olmayan bir şekilde kalsifikasyonlar görülebilir. Bu sertleşmeler zamanla birleşip büyüyerek böbrek taşı oluşturabilirler. Oluşan bu taşlar boşaltım yolunu tıkar ve ciddi rahatsızlıklara yol açar. Tedavi edilmediği zaman böbreğin kaybedilmesine bile yol açabilir. Tedavi edilse bile zaman içerisinde tekrar edebilir. Oluşan taşlar idrar yolunu tıkadığı zaman şiddetli ağrıya sebep olur. Bunun dışında mide bulantısı ve kusma, idrarda kan gelmesi, şiddetli göğüs,karın ve bel ağrılarına sebep olabilir.

Böbrek taşı oluşumunun nedeni tam olarak belli değil. Ancak riski arttıran bazı faktörler var. Ailede taş düşüren bireyler olması ve yanlış beslenme taş oluşma riskini arttırır. Obezite, gut hastalığı, daha önce taş düşürmüş olmak, sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmek, sedanter yaşam tarzı, böbreklerde doğuştan bir hastalık olması ve kronik bağırsak problemleri diğer risk faktörleri arasındadır.

Böbrek taşı, oluştuğu minerallere göre çeşitlere ayrılır. Kalsiyum taşları, en sık karşılaşılan türdür kalsiyumun çeşitli bileşikleri halinde görülür. Ürik asit taşları, yüksek proteinli diyet sonucunda ortaya çıkabilir. Sistin taşları denilen nadir bir tür ise metabolik bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkar. Situvit taşları ise idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşur ve çok hızlı büyür, ciddi hasara yol açabilir.

Böbrek Taşı Nedir ve Neden Oluşur

Böbrek Taşı Tanı ve Tedavisi

Teşhis için laboratuvar testlerine ek olarak görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Bunlar ultrason, röntgen ve tomografidir. Tanı konulduktan sonra taşın büyüklüğüne ve türüne göre tedaviye karar verilir. Eğer böbrek taşı çok büyük değilse çeşitli ilaçlar ve bol su tüketimi ile kendi kendine düşmesi sağlanabilir. Ancak böyle bir durum söz konusu değil ise önce özel cihazlarla taş kırılıp sonra düşmesi sağlanabilir. Taşın durumu bunlara uygun değilse de cerrahi yöntemlere başvurulur. Bu rahatsızlıkta sık tekrar görüldüğü için hastanın tedavisini bitirdikten sonra çok dikkat etmesi gerekmektedir. Oluşan taşın türüne göre diyetinde bazı besin maddelerinin alımını kısıtlaması ve bol bol su içmesi tekrarları önlemek açısından faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Egzama Nedir? Egzama Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır? başlıklı makalemizde egzama bulaşıcı mıdır, egzama nedir nasıl tedavi edilir ve egzama tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Kalp dostu besinler nelerdir? Her gün düzenli 2 domates yerseniz…

Vücudun sağlıklı bir işleyişi için kalp sağlığı oldukça önemlidir. Damarların tıkanması kan seviyesindeki dengesizlik gibi birçok faktör kalp sağlığını olumsuz etkiler. Bunun en temel etkeni ise sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Peki kalp dostu besinler nelerdir? Her gün düzenli domates tüketmenin ne gibi faydası vardır. Haberin detayında tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Vücuttaki kan akışını sağlayan [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Egzama Belirtileri
Egzama Nedir? Egzama Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Cilt sağlığı dış görünümümüz dolayısıyla herkes için çok önemlidir. Deri hastalıkları kolay görülebilen bölgelerimizde oluştuğu …

Kapat