Home / Hastalıklar / Beyincik Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Beyincik Sarkması
Beyincik Sarkması

Beyincik Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Beyincik sarkması, beyinciğin omurilik kanalına doğru büyümesi ile kendini gösteren bir hastalıktır. Doğumsal bir anomali olan hastalığın en önemli sebepleri akraba evliliği ve kan uyuşmazlığıdır. Hastalık kadınlarda daha sık görülür ve ani ölümlere yol açabilir. Bunun yanında hamilelik döneminde annenin ilaç kullanması ve radyasyona maruz kalması da hastalığın oluşması için risk faktörüdür. Hastalık 4 farklı tipte görülmektedir.

Beyincik Sarkması Türleri

Tip 1 beyincik sarkması hastalığın en sık görülen türüdür ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. Tip 2 daha nadir görülür ve yeni doğan bebeklerde bel bölgesinde meningosel veya miyelo-meningosel gibi omurilik anomalilerine sebep olur. Tip 3, tip 2 ye benzer şekilde görülür ancak hastalığın lokalizasyonu boyun bölgesidir. Tip 4 hastalığın en nadir görülen tipidir. Hastalığın bu tipinde beyincik dokularında gelişmeme ve bütün olarak omurilik kanalına sarkma görülür.

Beyincik Sarkması Belirtileri

En belirgin belirtiler boyun, sırt, bel, omuz, kol, baş ve sırtta görülen yaygın ağrılardır. Beyinciğin fonksiyonlarına bağlı olarak dengede bozukluk, yürümede zorlanma, kulak çınlaması, mide bulantısı, uzuvlarda uyuşma sık olarak belirtilere eşlik eder. Işığa karşı hassasiyet, çift görme, bulanık görme, gözlerin arkasında ağrı gibi problemler de ortaya çıkar. Beyin sarkması ilerlediği zaman uykuda nefes daralması, yutmada güçlük, ses kısıklığı ve duyu kayıpları görülmeye başlar. Bu belirtiler diğer birçok hastalıkta da görüldüğü için hastalığın teşhis edilmesi zor olabilir. Hastalık vertigo, migren, uyku apnesi ve depresyon gibi hastalıklardan ayırt edilmelidir. Genelde bu hastalıklarda belirtilerden birkaçı bulunur. Kesin tanıda MR gibi ileri görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. MR görüntüsünde omurilik kanalındaki kistler kolayca görülür ve hastalık ekarte edilir.

Beyincik Sarkması Tedavisi

Hastalığın bilinen tıbbi bir tedavisi yoktur. Bu nedenle beyincik sarkması için tek tedavi seçeneği cerrahi yöntemlerdir. İleri görüntüleme yöntemleri kullanılarak hastalığın tipi belirlendikten sonra beyincik ameliyatı ile mükemmele yakın sonuçlar alınabilmektedir. Hastalık ilerleyici bir karakterde olduğu için ve solunum merkezi baskılanması, felç, ani ölüm gibi sonuçları olabileceği için mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Morbid Obezite Nedir? Kesin Tanısı Nasıl Konur? başlıklı makalemizde morbid obez ameliyatı, morbid obezite belirtileri ve morbiz obez bmi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir