Home / Genel Bilgi / Beyin Anevrizması Nedir?
Beyin anevrizması
Beyin anevrizması

Beyin Anevrizması Nedir?

Beyin anevrizması beyin damarlarının içindeki kas tabakasının zayıflamasından dolayı oluşan balonlaşmadır. Bu durum damar duvarında incelmeye neden olur. Damarın incelmesi sebebiyle yırtılması sonucunda oluşan beyin içi kanamaya subaraknoid kanama denir. Yani anevrizma, kanamaya sebep olabilir. Bu tür kanamalar ise koma ve ölüme sebep olabilir.

Beyin anevrizması

Beyin Anevrizması Neden Olur?

Beyin anevrizmasının kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Uzman doktorların bazı faktörlerin anevrizmaların oluşmasına neden olduğunu söylemektedir. Bu faktörler; yüksek tansiyon, sigara kullanımı, genetik yatkınlık, kan damarlarında zedelenme gibi faktörlerdir.

Anevrizma Kanamaya Sebep Olursa Ne Olur?

Beyindeki bütün anevrizmalar kanamaz. Bazen küçük bir damar yırtıldığında kanar. O zaman beyin içinde çok az miktarda kanamaya sebep olur. Bazen de çok büyük bir yırtık meydana gelir ve ciddi hasarlara hatta ölümlere neden olabilir. Bu gibi etkenlerde tedavi seçenekleri tıbbi, cerrahi ve endovasküler olarak üçe ayrılır.

Anevrizma Tedavileri

 Beyin anevrizması tıbbi tedavisi sigaranın bırakılması ve kan basıncının kontrolüdür. Sigaranın bırakılması ile kan basıncının kontrol edilmesi, diyet ve egzersiz programlarına başlanması, kan basıncını düşüren ilaçların kullanılması anevrizmalardaki yırtıkları önlemede etkilidir. Tedavinin cevap verip vermediğini anlamak için ise düzenli olarak radyografik incelemelerin yapılması büyük önem taşır.

Anevrizmanın cerrahi tedavisi klipsleme yöntemi ile yapılmaktadır. Yani kafatasının bir parçası çıkarılır. Buna kraniyotomi adı verilir. Kraniyotomi ile açılan yoldan beyin damarlarına ulaşılır, anevrizma bulunur, çevresindeki beyin dokusundan dikkatle ayrılır. Bu aşamada anevrizmanın olduğu bölüme küçük bir metal klips yerleştirilerek tedavi uygulanır. Bu klipslerin bir yay mekanizması vardır. Baloncuk olan yere yerleştirildiklerinde anevrizmanın içine doğru olan kan akımını keserler.

Endovasküler yay tedavisinde ise klipste olduğu gibi anevrizmanın yok edilmesi sağlanmaktadır. Bu tedavide bahsi geçen yay, kasıktan girilip beyne kadar ilerlenerek anevrizmanın içine yerleştirilir. Bu yayın işlevi kan akımını bozmasıdır. Büyük bir kan pıhtısı oluşur ve tıkanan beyin anevrizması kapanır ve yırtılıp kanayamaz. Tabii bunun için kesin bir tedavi yoktur. Anevrizmanın yok olduğuna dair kanıtların gözlenmesi için tedavi sonrası anevrizmanın yeniden ortaya çıkmaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sigaranın Zararları başlıklı makalemizde Sigaranın Zararları, sigaranın zararları afiş ve sigaranın zararları animasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir