Home / Genel Bilgi / Aslında Hissettiğimiz Yaştayız, Biyolojik Yaş Nedir?
Biyolojik Yaş
Biyolojik Yaş

Aslında Hissettiğimiz Yaştayız, Biyolojik Yaş Nedir?

Herkesin hayatını yaşama tarzı birbirinden çok farklı. Yolda yürüdüğümüz zaman bazı insanların olduklarından daha genç bazılarının ise olduğundan daha yaşlı olduğunu görüyoruz. Bazen yeni biriyle tanıştığımızda ve bize yaşını söylediğinde şaşırıyoruz. İşte bunun sebebinin altında biyolojik yaş kavramı yatıyor. Kronolojik yaş dediğimiz doğduğumuz andan itibaren geçirdiğimiz zamana göre hesaplanan yaşımızdır. Vücudumuza ve kendimize iyi bakmamız ve mutlu olmamız sayesinde kronolojik yaşımızın hissettiğimiz yaşımızdan daha ileride olması mümkün. Ya da bunlara dikkat etmediğimizde bu durumun tam tersinin de gerçekleşmesi olası tabii ki.

Neşeli Ol Ki Genç Kalasın

Gerçekten de öyle. Stres neredeyse her hastalığın altında yatan kolaylaştırıcı bir faktör. İstediği hayatı yaşayan ve mutlu olan insanlar her zaman kendilerini olduklarından daha genç hissederler. Daha az yorulurlar ve hayattan çok daha fazla keyif alırlar. Bunun sırrı vücudumuzun stres anında salgıladığı hormonlar ve kimyasal maddelerden kaynaklanıyor. Strese girdiğimizde hücre yıkımını hızlandırıcı mediyatörler salgılıyor vücudumuz. Sevdiğimiz şeyleri yapmanın ve hayattan keyif almanın ömrümüzü uzatmaktaki etkisi büyük.

Neler Yapılabilir?

Zaman biz ne yaparsak yapalım akıp gidiyor. Herkes kendini olduğundan daha genç hissetmek ister elbette. Biyolojik yaş kavramını öğrendikten sonra onu nasıl düşürebileceğinizi ve tabiri caizse gençleşebileceğinizi merak etmeniz çok normal. Bunun için yapabileceğiniz birkaç şey de var. Bunların başında düzenli spor yapmak geliyor. Vücudumuz hareketsiz bir yaşam tarzına uygun tasarlanmamıştır. Bu yüzden düzenli yapılan egzersizler ve yürüyüşler sağlığımıza büyük katkı sağlar. Sağlıklı ve dengeli beslenmek bunun yanında bir o kadar önemli. Aynı tip yiyeceklerle uzun süre beslenmek metabolizmamızı olumsuz etkiliyor. İhtiyacımız olan her besin maddesine ulaşabileceğimiz sağlıklı bir diyet genç kalmamız için gerekenlerden bir tanesi. Ayrıca sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmanın da büyük katkısı olacaktır.

Biyolojik Yaş Nasıl Hesaplanır?

Biyolojik yaş oldukça geniş bir bakış açısıyla hesaplanır. Bakılan kriterler arasında kan sayımı değerleri, psikolojik durum, hücrelerin içinde biriken toksik maddeler, aortun ve diğer damarların elastikliği ve genel sağlık durumu gibi parametreler vardır..

Bir önceki yazımız olan Fazla Üşümemeye Dikkat Edin, Hipotermi Çok Tehlikeli başlıklı makalemizde bebeklerde hipotermi belirtileri, hafif hipotermi belirtileri ve hipotermi belirtiler hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ebola Virüsü

Ebola Virüsü Nedir? Bulaştığında Ne Olur?

Ebola virüsü insana bulaştığında yüksek ateş, iç ve dış kanamalarla seyreden ebola hastalığına sebep olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Hipotermi
Fazla Üşümemeye Dikkat Edin, Hipotermi Çok Tehlikeli

Hipotermi, vücut sıcaklığının 35 derecenin altına düştüğünde gözlenen ve hayatı tehdit edebilecek çok ciddi acil …

Kapat